Cyberbezpieczeństwo na poziomie Premium

Cyberbezpieczeństwo nie musi być trudne do osiągnięcia. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni z Microsoft 365 Business Premium, to rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie firmy z dowolnego miejsca, bez potencjalnego zagrożenia dla baz danych  jakim jest złośliwe oprogramowanie.  Kompleksowe, ekonomiczne i łatwe w użyciu rozwiązanie.

Wśród zalet korzystania z M365 Business Premium wyróżniamy:

 • cyberbezpieczeństwo poufnych danych – szyfrowanie poczty elektronicznej, uniemożliwienie utraty danych i ochrona informacji Azure przed nieautoryzowanym dostępem,
 • cyberbezpieczeństwo informacji służbowych na urządzeniach prywatnych – umieszczenie informacji w bezpiecznych lokalizacjach przy jednoczesnym oddzieleniu aplikacji służbowych od osobistych. Dodatkowa ochrona przez kradzieżą i zagubieniem urządzenia, dzięki zdalnemu wymazaniu pamięci.
 • NOWOŚĆ! Microsoft Defender for Business – oprogramowanie chroniące przez ransomware. Kompleksowa ochrona cyberprzestrzeni firmy dzięki możliwości wykrywania i reagowania na zagrożenia, oraz usuwania ich skutków,
 • bezpieczną pracę zdalną – bezpieczeństwo cybernetyczne jako uwierzytelnianie wieloskładnikowe, poprzez które tylko autoryzowani użytkownicy zyskują dostęp do firmowych plików, nawet w przypadku utracenia lub zagubienia haseł dostępu,

W dalszej części artykułu zajmiemy się rozwinięciem trzech najważniejszych funkcjonalności M365 Business Premium, dzięki którym użytkownik może dbać o swoje cyberbezpieczeństwo.

Ransomware

Ransomwareransomware cyberbezpieczeństw0 to złośliwe oprogramowanie, które blokuje lub uniemożliwia dostęp do informacji znajdujących się na urządzeniu, żądając okupu. Wirus ransomware wykorzystuje szyfrowanie danych przeciwko użytkownikowi. Oprogramowanie traktuje informacje jak zakładników. Wiąże się to nie tylko z zablokowaniem dostępów, ale również z rozprzestrzenianiem wirusa na inne komputery znajdujące się w sieci. Na skutek tego, cyberbezpieczeństwo całej sieci przedsiębiorstwa może być zagrożone.

Scenariusz może być banalny – pracownik otrzymuje od znajomego e-mail z linkiem do filmu, w którym pokazano jak zrobić coś z niczego. Pierwszy krok to ciekawość, która wiąże się w kliknięciem i uruchomieniem filmiku. Jeszcze tego samego dnia urządzenie zaczyna wariować, a a oprogramowanie ransomware sprawia, że informacje zostają zhakowane i przejęte. Dostęp zostaje zablokowany może nawet na zawsze, chyba że użytkownik zapłaci okup.

Jak M365 Business Premium zapewni cyberbezpieczeństwo przed ransomware?

 1. Złośliwe treści z załącznikami wysyłane za pośrednictwem poczty e-mail automatycznie kierowane są do środowiska „sandbox”, a w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności załącznik nie jest dostarczany. Dodatkowo funkcja bezpiecznego łącza pozwala zapewnić cyberbezpieczeństwo poprzez sprawdzanie hiperłącza każdorazowo, a gdy zostanie uznane za złośliwe jest blokowane.
 2. Funkcja Microsoft Defender pozwala zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do folderów jak Pulpit czy Dokumenty, do których zawirusowane aplikacje nie będą miały dostępu. To zaawansowana ochrona cyberprzestrzeni, która zablokuje oprogramowanie ransomware i uniemożliwi próbę zaszyfrowania plików w tych lokalizacjach. Funkcja jest wbudowana w system operacyjny, dzięki czemu staje się odporna na manipulacje hakerów i złośliwych oprogramowań.
 3. Usługa OneDrive dla Firm dotycząca przechowywania danych w chmurze dostępna w Microsoft 365 Business Premium wspiera odzyskanie plików sprzed zaszyfrowania w przypadku udanego ataku ransomware.

Warto zaznaczyć, że rozwiązania zapewniające cyberbezpieczeństwo oferowane przez Microsoft są wbudowane w produkty więc nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Phishing

Phishingphishing cyberbezpieczeństwo jest metodą oszustwa, w której cyberprzestępca podszywa się pod znaną instytucję lub osobę wyłudzając w ten sposób ważne informacje. Oszustwa w phishing to prosty sposób, dzięki któremu można nakłonić ofiarę do kliknięcia w złośliwe łącze, szczególnie gdy wiadomość wygląda wiarygodnie.

Prosty scenariusz – Pracownik otrzymuje wiadomość z pozornie wiarygodnego źródła z zabezpieczonym dokumentem. Logując się przekazuje dane uwierzytelniające, aby uzyskać dostęp do plików. Próba nie powiodła się. Zajmie się tym później. Mija kilka godzin, podczas których pracownik nie ma świadomości, że przekazał swoje dane hakerom, którzy wykorzystują je do uzyskania dostępów do skrzynki e-mail, kont internetowych, a co gorsza danych organizacji.

Osoby podatne na phishing są niekiedy nazywane dinozaurami. Niby na wyginięciu, ale wszystko się może zdarzyć. Epitet używany prawdopodobnie przez wzgląd na ogromną ilość dostępnych na temat cyberbezpieczeństwa informacji z różnych źródeł.

Jak M365 Business Premium pomaga zapewnić cyberbezpieczeństwo przed phishingiem?

Usługi poczty elektronicznej na ogół zawierają podstawowy filtr spamu chroniący przed atakami phishingu. Ochrona cyberprzestrzeni firmy z M365 Business Premium, to technologie zapewniające dodatkowy poziom ochrony:

 • Ochrona przed złośliwymi hiperlinkami w czasie rzeczywistym – phishing to kierowanie łącza do niebezpiecznych witryn, dlatego w M365 Business Premium łącza sprawdzane są każdorazowo w czasie rzeczywistym, a docelowo blokowane jeśli zostaną uznane za złośliwe.
 • Bezpieczeństwo cyfrowe oparte na systemie, który sprawdza łącza o nieznanym pochodzeniu pod kątem podejrzanego zachowania w środowisku „sandbox”.Jeśli po zeskanowaniu łącze zostanie uznane za złośliwe, użytkownik dostaje ostrzeżenie.
 • Technologia anti-spoofing wykorzystuje zaawansowane techniki analizy nadawcy wiadomości w kierunku wiarygodności. W przypadku wykrycia oszustwa wiadomość e-mail jest blokowana i przenoszona do wiadomości-śmieci.
 • Cyberbezpieczeństwo w MS365 zapewnia także uwierzytelnianie wielopoziomowe, które pozwala utrzymać cyberprzestępców z daleka od plików nawet w przypadku ataku phishingowego. Funkcja pozwala skonfigurować zaufane kody jak lokalizacja, sieć biurowa, dostęp z kraju, w którym nie jest prowadzona działalność.

Microsoft korzysta ze sztucznej inteligencji, pozwalającej na identyfikowanie zagrożenia w czasie rzeczywistym.

Ochrona danych na urządzeniach prywatnych

Corazbyod cyberbezpieczeństwo więcej firm zezwala na wykorzystywanie prywatnego sprzętu na potrzeby służbowe, „BYOD – Bring your own device”. Wiąże się to nie tylko z możliwością wykonywania obowiązków z dowolnego, wygodnego dla pracownika miejsca, ale również z obniżeniem kosztów eksploatacji sprzętu. Wykorzystując prywatny sprzęt w modelu BYOD, czy nasze cyberbezpieczeństwo w sieci nie będzie zagrożone? Każde, nawet najmniejsze urządzenie elektroniczne zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cyberataków i utraty danych.

Co zrobić, aby zapewnić cyberbezpieczeństwo wykorzystując model BYOD?

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to w pierwszej kolejności, który pozwoli na bezpieczne zarządzanie infrastrukturą IT w organizacji. M365 Business Premium pozwala na zarządzanie aplikacjami za pomocą usługi Intune. Użytkownicy chcąc uzyskać dostęp do danych przedsiębiorstwa muszą przejść konfigurację ochrony np. poprzez szyfrowanie lub podanie kodu PIN. Wśród zasad ograniczających pojawia się funkcja, która uniemożliwia kopiowanie danych ze skrzynki e-mail i wklejanie ich w niezabezpieczone miejsca jak aplikacja Notatnik lub prywatna skrzynka e-mail. Czy też, np. przesyłanie danych dotyczących klientów za pomocą Dropbox.

Opcja zdalnego usunięcia danych z prywatnych urządzeń, która nie narusza prywatnych danych. Taką operację można wykonać bez zgody użytkownika, który posługuje się danymi organizacji.

Technologia Microsoft Intune obsługująca model BYOD jest zawarta w subskrypcji. Oznacza to, że uruchamiając ją przedsiębiorstwo nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

 

I tak metod, które pomogą organizacji zapewnić cyberbezpieczeństwo jest wiele. Najważniejsze jest rozsądne wdrożenie ich do działania organizacji.

 • Szukasz dodatkowych informacji?

  Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl