VPN – co to jest? Rodzaje, zastosowanie.

Co to jest VPN?

VPN, czyli Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna), jest technologią, która umożliwia tworzenie bezpiecznego połączenia sieciowego wewnątrz publicznej sieci, takiej jak internet. Jest to narzędzie służące do zapewnienia prywatności, bezpieczeństwa i anonimowości podczas przesyłania danych w sieci.

Do czego służy VPN? Zastosowanie

VPN znajduje szerokie zastosowanie w różnych obszarach. Główne cele to zapewnienie bezpiecznego dostępu do zdalnych zasobów, ochrona danych przed nieautoryzowanym dostępem, ukrywanie lokalizacji oraz umożliwianie anonimowego przeglądania internetu. Firmy wykorzystują VPN do zapewnienia bezpiecznego zdalnego dostępu dla pracowników, a także do zabezpieczenia poufnych danych. Osoby prywatne korzystają z VPN do zabezpieczania swojej aktywności online przed niepożądanym podsłuchem czy cenzurą. 

Jak działa VPN?

Technologia VPN tworzy szyfrowane połączenie z urządzenia użytkownika do serwera VPN za pośrednictwem tunelu. Wszelkie dane przesyłane przez ten tunel są zaszyfrowane, co zapewnia poufność i bezpieczeństwo informacji przesyłanych przez sieć. Serwer VPN odszyfrowuje dane i przekazuje je do swojego docelowego miejsca. Dodatkowo, korzystając z VPN, użytkownicy mogą zmienić swoją lokalizację, co pozwala na obejście geograficznych ograniczeń dostępu do treści online.

Rodzaje VPN

Istnieje kilka rodzajów VPN, z których najpopularniejsze to:

  • Sieci prywatne typu Remote Access VPN (VPN zdalnego dostępu): Pozwalają użytkownikom na łączenie się z siecią korporacyjną z dowolnego miejsca poprzez internet.
  • Sieci prywatne typu Site-to-Site VPN: Umożliwiają bezpieczne połączenie pomiędzy oddzielnymi sieciami, na przykład między oddziałami firmy.
  • Protokół tunelowania VPN: Takie jak OpenVPN, IPSec, czy L2TP/IPSec, które różnią się pod względem sposobu szyfrowania i połączenia z serwerem VPN.
  • Bezpłatne VPN vs. Płatne VPN: Istnieją usługi VPN oferowane za darmo lub z abonamentem, różniące się pod względem jakości, prędkości, ochrony i dostępności serwerów.

VPN jest wszechstronnym narzędziem do zachowania prywatności, zwiększenia bezpieczeństwa online i obejścia geograficznych ograniczeń. Wybór odpowiedniego rodzaju VPN zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika.

 

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl