Rootkit. Co to jest i jak usunąć go z komputera?

Co to jest rootkit?

Rootkit to rodzaj złośliwego oprogramowania komputerowego, które zostało zaprojektowane w celu ukrywania lub zakamuflowania istnienia innych szkodliwych programów lub aktywności na zainfekowanym systemie operacyjnym. Rootkity zazwyczaj uzyskują dostęp do najwyższych poziomów uprawnień (root/administratora), co sprawia, że są trudne do wykrycia i usuwania.

Rodzaje rootkitów

Istnieje kilka rodzajów rootkitów z których każdy działa w inny sposób. Oto kilka głównych kategorii:

 1. Rootkity sprzętowe: zainstalowane na poziomie sprzętu komputera, co czyni je trudnymi do wykrycia przez oprogramowanie antywirusowe.
 2. Rootkity firmware’u: zmodyfikowana wersja firmware’u urządzenia, która może być trudna do zidentyfikowania i usunięcia.
 3. Rootkity jądra systemu operacyjnego: wprowadzane w jądro systemu operacyjnego, co umożliwia im kontrolę nad wszystkimi działaniami na poziomie jądra.
 4. Rootkity przestrzeni użytkownika: działają na poziomie użytkownika, maskując swoją obecność poprzez manipulację danymi i procesami użytkownika.

Jak działa wirus rootkit?

Wirus rootkit działa poprzez ukrywanie swojej obecności przed użytkownikiem i systemem operacyjnym. Korzystając z wysokich uprawnień, manipuluje danymi systemowymi, plikami i procesami, utrudniając wykrycie i usunięcie. Może również służyć do otwierania back doorów dla innych szkodliwych programów.

Jak usunąć rootkity?

Usunięcie rootkitów może być trudne, ponieważ są one często głęboko osadzone w systemie. Oto kilka ogólnych kroków, które można podjąć:

 1. Skanowanie antywirusowe: skorzystaj z renomowanego oprogramowania antywirusowego, aby przeskanować system pod kątem rootkitów.
 2. Narzędzia anty-rootkitowe: istnieją specjalne narzędzia anty-rootkitowe, które mogą pomóc w identyfikacji i usunięciu rootkitów.
 3. Aktualizacje systemu: upewnij się, że system operacyjny i wszelkie zainstalowane programy są aktualne, ponieważ aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń.
 4. Tryb awaryjny: uruchomienie systemu w trybie awaryjnym może ułatwić usunięcie niektórych rootkitów, które są aktywne tylko podczas normalnego działania systemu.
 5. Przywracanie systemu: jeśli to możliwe, skorzystaj z funkcji przywracania systemu do wcześniejszego punktu w czasie przed zainfekowaniem.

W przypadku zaawansowanych infekcji zaleca się skonsultowanie się z profesjonalnym specjalistą ds. bezpieczeństwa komputerowego.

 • Szukasz dodatkowych informacji?

  Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl