Wracając do tematu tworzenia umów SLA – I części artykułu, tym razem omówiona zostanie umowa o świadczenie usług informatycznych SLA, zalety zawierania takich umów, oraz jak uniknąć typowych błędów przy tworzeniu tego typu dokumentów.
Umowa na usługi informatyczne zawiera korzystny aspekt jakim jest bezpieczeństwo. Obaj mają ochronę prawną popartą umową, aby zapobiec lub ukarać niezgodność.
Umowa między firmami o świadczenie usług może zawierać adnotację na temat jakości usług oraz ewentualnych kar jeśli nie zostaną spełnione choćby w stopniu minimalnym. Na przykład klient może nałożyć grzywnę na firmę informatyczną, która nie zagwarantowała minimalnej jakości usługi określonej w umowie. Jeśli chodzi o sprzedawcę, są one chronione przed nadmiernymi żądaniami ze strony kontrahenta, takimi jak te dotyczące większej liczby wyników lub niewłaściwych roszczeń.
Umowa IT na której widnieją podpisane przez kontrahentów i dostawców zobowiązania zapewnia przejrzystość relacji między firmami. Jest to bezpośrednio związane z projekcją celów i wskaźnikami jakości ustalonymi w pierwotnej umowie.
Na przykład, jeśli firma sprzedająca w chmurze oblicza minimalną dostępność na poziomie 99% czasu działania platformy, klient będzie dysponował jasną metryką do oceny wydajności usługi.
Nawiasem mówiąc, pomiar w czasie rzeczywistym wykonywany przez SLM (Service Level Management) jest ważny, aby zachęcić do integracji między kontrahentem a dostawcą. Obie zaczynają współpracować od planowania do projektowania rozwiązań ukierunkowanych na wyniki przewidywane w umowie.
Umowa IT, która zawiera podpisane gwarancje zapewnione przez dostawcę, jest częścią koniecznego dojrzewania IT. Relacje między umawiającymi się stronami i dostawcami usług zaczynają generować większą wiarygodność, idąc dalej niż dostarczanie dobrych wyników.
Jakość nie jest już postrzegana tylko podczas i po dostarczonej usłudze, ale wcześniej uzgodniona, ponieważ klient dokładnie wie, czego się spodziewać.
Ponadto pozytywnie wpływa na reputację firm IT, dodając ważne wartości związane z zaufaniem i profesjonalizmem. Znajduje to odzwierciedlenie w utrzymaniu i zadowoleniu klientów, zwłaszcza jeśli uzgodnione oczekiwania zostaną przekroczone.
Umowa o świadczenie usług informatycznych SLA jest ważna dla zapewnienia jakości dostarczanych wyników dla każdego klienta, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na przykład ustanowienie tych umów zwiększa pewność mikroprzedsiębiorcy, który potrzebuje usługi IT, ale w przeszłości mógł mieć problemy ze stabilnością, dostępnością i wsparciem.
Tym samym świetni gracze, którzy wymagają najwyższych wskaźników, są wspierani przez kontrakt i są bardziej chronieni przed dostawcami, którzy nie radzą sobie z wymaganiami.
Kontrakt IT na z góry ustanowionym poziomie i jakości usług pozwala uniknąć niepotrzebnych obaw, a jakość usług jest postrzegana przez konsumenta końcowego, ponieważ firmy są najlepiej obsługiwane, a dostawcy gwarantują ich wiarygodność na rynku.
Niestety, umowa między firmami o świadczenie usług nie zawsze napisana jest w sposób właściwy i uczciwy, wiele umów dotyczących poziomu usług pozostawia wiele do życzenia i faktycznie nie zapewnia ochrony wymaganej przez klienta.
Jeśli podoba Ci się nasz artykuł, upewnij się, że uzupełniłeś tę lekturę, widząc, jak IT może pomóc Twojej firmie w czasach kryzysu.
Zawieranie umowy SLA może być trudnym procesem – ponieważ często obejmuje dokumentowanie procesów, które wcześniej powstały w sposób organiczny wewnątrz organizacji. Ale jeśli pamiętamy o celach biznesowych i postępujemy zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym artykule, wszelkie kontrakty IT z dostawcami, umowy o świadczenie usług informatycznych z kontrahentami, które sporządzamy, powinny poprawić relacje biznesowe z usługodawcą i pomóc w uzyskaniu pożądanej usługi.
Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.