Rodzaje serwerów

Co to jest serwer?

Serwer to komputer lub program, który dostarcza dane, zasoby lub usługi innym komputerom, zwanym klientami, w sieci komputerowej. Serwery mogą pełnić różne funkcje w zależności od ich specjalizacji i przeznaczenia.

Serwer NAS

Serwer NAS (Network Attached Storage) jest dedykowanym urządzeniem lub programem komputerowym, który umożliwia współdzielenie plików, kopii zapasowych danych oraz udostępnianie zasobów dyskowych w sieci lokalnej.

Serwer NAS – co to?

Serwer NAS to urządzenie lub aplikacja służąca do przechowywania danych i udostępniania ich w sieci lokalnej. Dzięki serwerom NAS użytkownicy mogą łatwo udostępniać pliki, tworzyć kopie zapasowe i zarządzać swoimi zasobami dyskowymi.

Serwer DNS

Serwer DNS (Domain Name System) jest odpowiedzialny za przekształcanie adresów internetowych (URL) na adresy IP, umożliwiając komunikację między komputerami w sieci.

Co to jest serwer DNS?

Serwer DNS to system komputerowy, który tłumaczy nazwy domen na odpowiadające im adresy IP. Jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania internetu, umożliwiając użytkownikom korzystanie z zrozumiałych nazw zamiast zapamiętywania skomplikowanych numerów IP.

Serwer Proxy

Serwer proxy to pośrednik między klientem a internetem. Przechwytuje żądania klientów i przekierowuje je do odpowiednich serwerów, zmieniając przy tym swoje własne adresy IP.

Serwer Proxy – co to?

Serwer proxy umożliwia kontrolę dostępu do zasobów sieciowych oraz zwiększa prywatność i bezpieczeństwo użytkowników poprzez ukrywanie ich prawdziwych adresów IP.

Serwer FTP

Serwer FTP (File Transfer Protocol) umożliwia transfer plików między klientami a serwerem.

Serwer FTP – co to?

Serwer FTP jest często wykorzystywany do udostępniania plików w sieciach lokalnych oraz do zarządzania stronami internetowymi.

Serwer VPS

Serwer VPS (Virtual Private Server) to wirtualna maszyna działająca na jednym fizycznym serwerze.

Serwer VPS – co to?

Serwer VPS to wirtualna maszyna dostępna dla użytkowników jako niezależny serwer z własnymi zasobami, takimi jak pamięć RAM, przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa.

Serwer NTP

Serwer NTP (Network Time Protocol) synchronizuje zegary komputerów w sieci, zapewniając im wspólny punkt odniesienia czasowego.

Serwer NTP – co to?

Serwer NTP jest szczególnie istotny w sieciach komputerowych, gdzie precyzyjna synchronizacja czasu jest ważna dla poprawnego funkcjonowania różnych aplikacji i protokołów.

Serwer WWW

Serwer WWW (World Wide Web) przechowuje strony internetowe i udostępnia je użytkownikom poprzez protokół HTTP.

Serwer WWW – co to?

Serwer WWW jest fundamentalnym elementem działania internetu, umożliwiając dostęp do treści online za pomocą przeglądarek internetowych.

Serwer SQL

Serwer SQL (Structured Query Language) obsługuje bazę danych, umożliwiając zarządzanie danymi poprzez zapytania w języku SQL.

Serwer SQL – co to jest?

Serwer SQL jest wykorzystywany do przechowywania, manipulacji i pobierania danych w bazach danych relacyjnych.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl