Proxy – co to jest serwer proxy i do czego służy?

Zachowanie bezpieczeństwa w internecie w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Jest wiele narzędzi, których możemy użyć, aby to bezpieczeństwo zwiększyć. Najpopularniejsze sposoby to wykorzystanie proxy oraz VPN.

 

Co to jest serwer proxy?

Serwer proxy to pośrednik pomiędzy użytkownikiem a internetem. Działa jako pośrednik, który przekazuje żądania użytkownika do serwerów internetowych i odbiera odpowiedzi, zanim przekaże je z powrotem do użytkownika. Serwery proxy mogą być używane do różnych celów, takich jak zwiększenie prywatności, filtrowanie treści, przyspieszenie dostępu do zasobów internetowych poprzez cache oraz zapewnienie bezpieczeństwa poprzez ukrywanie prawdziwego adresu IP użytkownika.

VPN vs proxy

VPN (Virtual Private Network) a proxy to dwie różne technologie służące do zabezpieczania i anonimizacji połączeń internetowych. Główne różnice między nimi obejmują sposób działania oraz zakres funkcji.

Proxy działa na poziomie aplikacji i może być używane do zmiany adresu IP oraz przekierowywania ruchu internetowego dla konkretnych aplikacji lub protokołów. Jednak nie szyfruje ono całego ruchu internetowego, co oznacza, że dane mogą być narażone na ataki.

Z drugiej strony, VPN działa na poziomie systemu operacyjnego i zapewnia szyfrowane połączenie między urządzeniem użytkownika a serwerem VPN. Oznacza to, że cały ruch internetowy jest zabezpieczony, a adres IP użytkownika jest maskowany, co zapewnia większe bezpieczeństwo i prywatność.

Reverse proxy

Reverse proxy to rodzaj serwera proxy, który działa jako pośrednik między klientem a jednym lub więcej serwerami backendowymi. Główną różnicą między standardowym serwerem proxy a reverse proxy jest to, że reverse proxy przekierowuje żądania klientów do serwerów backendowych, zamiast przekazywać je bezpośrednio do serwerów internetowych.
Jest to często stosowane w celu równoważenia obciążenia, zabezpieczania aplikacji webowych oraz wdrażania zaawansowanych funkcji, takich jak kontrola dostępu i filtrowanie treści.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl