Procesory serwerowe EPYC™ – co wniosła na rynek 2 generacja?

AMD (Advanced Micro Devices Inc.) jest amerykańską korporacją, w której „kręgu zainteresowań” znajduje się elektronika – w tym w głównej mierze układy scalone – tak dla użytkowników domowych jak i biznesowych: firm i instytucji. AMD posiada w swoim szerokim portfolio liczne produkty w tym, dla przykładu, chipy do płyt głównych, mikroprocesory oraz procesory graficzne do stacji roboczych oraz serwerów. AMD jawi się jako główny producent procesorów graficznych oraz jako jeden z wiodących wytwórców procesorów opartych na architekturze x86. Jak wskazują notowania udziały firmy AMD na światowym rynku wzrastają – i to kolejny kwartał z rzędu. W roku 2019 osiągnęli oni przychód 2,13 mld dolarów. Wynik nie jest może oszałamiający…. Jednak warto zauważyć, że AMD – podobnie też jak inne firmy – opracowywać będzie nowe produkty, bardziej konkurencyjne konstrukcje. A te, tu też warto nadmienić, już w tym momencie jawią się jako bardzo udane. W dzisiejszym artykule zajmiemy się jedną ze sztandarowych serii procesorów – procesorami serwerowymi EPYC™.

AMD Epyc 2 Gen

Rok 2017 przyniósł EPYC ™ki styl

Procesory serwerowe EPYC™, jako rozszerzenie całej linii produktowej firmy AMD, zaprojektowane zostały z myślą o centrach danych, z myślą o obecnych oraz przyszłych zadaniach obliczeniowych. Powstała pod koniec drugiego dziesięciolecia XXI w. ewolucja oparta została na architekturze Zen – strukturze, która zapewnić miała docelowo optymalną, wzorową wręcz równowagę pomiędzy wydajnością i mocą samego procesora. Co więcej, rozwiązania bezpieczeństwa, stanowiące nieodłączną część całej architektury procesorów EPYC™, przesądzały o gwarancji ochrony użytkowników… I to przy zachowaniu wysokiej wydajności. Jak od początku zapewniał producent, procesory serwerowe serii EPYC™ zaprojektowane zostały tak, by uwzględniać specyficzne, jak wiemy – szczególne też potrzeby współczesnych centrów danych. Tworząc swój produkt AMD odpowiedziało na wygórowane oczekiwania swoich wymagających klientów. Procesor AMD EPYC™ zapewnił wówczas największą na rynku liczbę rdzeni (8, 16, 24, 32 do wyboru), największą pojemność obsługiwanej pamięci (2 TB pamięci RAM na gniazdo), a także najwyższą przepustowość pamięci oraz interfejsów komunikacyjnych. AMD tym samym zapewniło, iż jednoprocesorowe serwery oparte na „EPYCach” będą w stanie zaspokoić potrzeby obliczeniowe obsługiwane przez rozwiązania dwuprocesorowe (w zamyśle dwuprocesorowe rozwiązania firmy Intel).

 

EPYC ™ generacja druga – wysoka wydajność i całkowita integracja

AMD EPYC™ drugiej generacji to porównywalny z poprzednim, choć też stosunkowo lepszy, rodzaj procesorów serwerowych. W zestawieniu z poprzednią formacją, w 2. generacji wprowadzono sporo zmian i  ulepszeń. Zastosowano między innymi bardziej zaawansowane zabezpieczenia, dodano bardziej inteligentne funkcje oraz, co najważniejsze, zwiększono samą wydajność. Co zagwarantowały rozwiązaniu powyższe funkcjonalności? Z pewnością dynamiczność, ogólną sprawność oraz płynność. Sam producent o swoich nowych „doskonałych procesorach serwerowych” pisze jako o tych, które „wyznaczają nowy standard technologii serwerowej”. AMD to właściwie pierwszy producent, posiadający w swoim portfolio procesor serwerowy oparty na architekturze x86 w technologii 7nm. Patrząc przez pryzmat poprzedniej generacji, optymalizacje IPC (Instructions Per Cycle) i zwiększona dwukrotnie gęstość rdzeni zapewniły –  również dwukrotny – wzrost wydajności operacji na liczbach całkowitych, a także aż czterokrotny wzrost operacji zmiennoprzecinkowych. W opartym na hybrydowej architekturze EPYCu drugiej generacji oddzielono kości interfejsu I/O od samego rdzenia procesora. Zaowocowało to wytworzeniem się niezależnych osi czasu przetwarzania, które zapewniły swego rodzaju niezależność w działaniu. Procesory serii EPYC™ doposażono w bardziej zaawansowane funkcje zabezpieczeń. To też wielki ukłon firmy AMD w stronę klientów – procesory w jeszcze większym stopniu wspomagają ochronę samych danych, chronią także prywatność oraz integralność aplikacji. Procesor AMD EPYC™ generacji drugiej dostarcza licznych funkcji zabezpieczeń już od samego uruchomienia. Co w takim razie oferuje EPYC? Dla przykładu: szyfrowany stan rejestru chroniący przed przeciekami pamięci oraz skuteczny interfejs I/O zabezpieczający dane w sieci i na dyskach.

 

Musimy przyznać, że innowacje wprowadzone przez firmę AMD brzmią naprawdę świetnie. Ale czy… I czy tylko i wyłącznie dobrze wyglądają na papierze? Praktyka wskazuje na to, że nie. Procesory serwerowe AMD EPYC™ drugiej generacji w akcji sprawdzają się nawet lepiej niż wyłącznie „bez zarzutu”. To też, jako następstwo, pokazują wyniki sprzedażowe. Okazuje się, że Intelowi wyrosła, bez wątpienia, godna konkurencja. Niejednokrotnie procesory AMD pozycjonują się bowiem nawet lepiej niż podobne rozwiązania firmy Intel.

 

Potrzebujesz wsparcia? Może dodatkowych informacji? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wspólnie dobierzemy rozwiązanie spełniające Twoje oczekiwania.

 

Źródła:
https://www.amd.com/pl/partner/amd-back-epyc-way
https://www.amd.com/pl/partner/2nd-gen-amd-epyc-processors
https://www.amd.com/pl/partner/10-things-about-ryzen-threadripper
https://www.amd.com/en/processors/epyc-7002-series
  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl