Kanwa czy model – jaki rodzaj aplikacji Power Apps będzie dla Ciebie najlepszy?

Power Platform to platforma działająca w chmurze Microsoft 365. Obejmuje ona między innymi usługi Power Automate i Power Apps. Wszystkie typy Power Apps oferują użytkownikom możliwość szybkiego tworzenia rozwiązań dla organizacji, umożliwiając wdrażanie aplikacji biznesowych, które adresują różne typy problemów biznesowych i mogą korzystać z różnych źródeł danych. Skupimy się na dwóch rodzajach Power Apps – aplikacjach kanwy i aplikacjach opartych ma modelu, pomijając aplikacje publikowane na portalach.

Power Apps – aplikacje kanwy

Oparte na procesach są częścią oryginalnego pakietu Power Apps. Pozwalają przeciągać i upuszczać elementy bezpośrednio na interfejs użytkownika, tworząc niestandardową aplikację. Rozmiar i formatowanie każdego komponentu można łatwo dostosować w trakcie pracy, a ten format zwykle najlepiej nadaje się do prostych interfejsów użytkownika.

Wiele firm wybiera aplikacje kanwy, ponieważ są one bardzo przyjazne dla użytkownika. Specjaliści decydują się na ten rodzaj aplikacji, ponieważ przy budowie nie ma potrzeby analizowania i budowania struktur danych w celu uzyskania pełnej funkcjonalności.

Porównując aplikacje kanwy z aplikacjami opartymi na modelach widać, że aplikacja kanwy może pobierać dane z ponad 200 źródeł danych. Tym samym  zapewniają znacznie większą elastyczność niż te oparte na modelach. Jednak wybrane źródła danych muszą już być w środowisku produkcyjnym, aby można je było zintegrować z aplikacją.

Chociaż projekt aplikacji kanwy zapewnia większą swobodę w dostosowywaniu wizualnym, ma ograniczone możliwości związane ze złożoną logiką danych.

Najlepsze przypadki użycia aplikacji kanwy to:

  • lista kontrolna
  • zasilanie rejestrów
  • śledzenie czasu pracy
  • pytania i odpowiedzi dotyczące HR

Główną zaletą aplikacji kanwy jest ich niestandardowy wygląd i działanie. Nie są dobrze przystosowane do radzenia sobie ze złożonymi danymi, ponieważ nie są responsywne z założenia. Możesz sprawić, by aplikacje kanwy reagowały, ręcznie dostosowując poszczególne składniki, ale może to stać się żmudnym procesem.

 

Power Apps – aplikacje oparte na modelu

To nowsza technologia Microsoft. Opierają się na danych jawnie przechowywanych w Dataverse i tylko w Dataverse. Elementy interfejsu użytkownika można w pewnym stopniu dostosowywać i edytować, ale generalnie aplikacje tego typu mają sztywniejszy układ i pozwalają użytkownikom tworzyć tylko z gotowych komponentów.

Mimo, że nadal stosunkowo łatwe w konfiguracji i tworzeniu, aplikacje oparte na modelach są bardziej wyrafinowane niż aplikacje kanwy. Są lepszą opcją dla rozwiązań wymagających złożonej logiki biznesowej.

Aplikacje oparte na modelach są optymalne dla złożonych aplikacji, ale mają ograniczone możliwości dostosowywania wizualizacji i projektowania.

Najczęstsze przypadki użycia tych aplikacji aplikacji obejmują:

  • systemy zarządzania relacjami z klientami
  • systemy informacji o zasobach ludzkich
  • system magazynowe

Użytkownicy wybierają aplikacje oparte na modelu, ponieważ mogą obsługiwać scenariusze bogate w dane. Jednak ich sztywniejsza konstrukcja utrudnia personalizację.

 

Więcej o Power Apps tutaj >> https://www.geotechnology.pl/tworzenie-oprogramowania/

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl