Open Networking odnosi się do sieci, która oddziela sprzętowe urządzenia sieciowe od kodu oprogramowania. Opiera się na otwartych standardach i sprzęcie bare-metal. To pozwala przedsiębiorstwom na elastyczny wybór sprzętu, oprogramowania i sieciowych systemów operacyjnych (OS). Dlatego otwarta sieć ma na celu zapewnienie elastycznej, sprawnej i programowalnej sieci. Co więcej, otwarta sieć skutecznie wykorzystuje segregację między oprogramowaniem i sprzętem, aby systemy komputerowe były otwarte pod względem kompatybilności komponentów, interoperacyjności i możliwości rozbudowy. Zapewnia to przedsiębiorstwom większą elastyczność i ułatwia ich rozwój.
W porównaniu z tradycyjnymi sieciami, otwarta sieć zapewnia większą elastyczność i umożliwia firmom obniżenie kosztów, zwiększenie możliwości i lepszy zwrot z inwestycji.
Otwarte sieci są bardziej elastyczne niż tradycyjne sieci i dają wiele możliwości wyboru przy wdrażaniu ich w przedsiębiorstwach. Dzięki niej można swobodnie wdrażać odpowiednią topologię i protokoły architektoniczne zgodnie ze swoimi potrzebami. Sprzęt, oprogramowanie i projekty architektoniczne mogą pochodzić od różnych dostawców, co zapewnia najbardziej ekonomiczną konfigurację sieci. Co więcej, w sieci tradycyjnej, programowanie sieci wymaga przestrzegania określonych standardowych protokołów. Otwarte sieci pozwalają programistom na bezpośrednie ich programowanie.
Sieci otwarte są zarządzane za pomocą wspólnych otwartych interfejsów i protokołów, co pozwala na szybsze testowanie, walidację i wdrażanie sieci. Ponadto łatwiej jest wyeliminować przeciążenia lub stagnację przepustowości, co pozwala w pełni wykorzystać istniejące zasoby. Dzięki temu otwarta sieć może zapewnić większą szybkość wykonywania i wyższą produktywność. Ostatecznie może to skutkować szybszym rozszerzeniem usługi.
Koszt budowy sieci otwartej jest znacznie niższy niż sieci tradycyjnej, ponieważ deweloperzy mają swobodę wyboru sprzętu. Otwarty sprzęt sieciowy i sieciowe systemy operacyjne mają zwykle niższą cenę i są w sam raz dla indywidualnych potrzeb. Co więcej, statystyki branżowe pokazują, że otwarte sieci oferują znaczne oszczędności pod względem przestrzeni, energii i całkowitych kosztów w porównaniu z tradycyjnymi sieciami. W przypadku otwartej sieci wykorzystanie szafy i zużycie energii przekraczają 50%.
Wdrożenie otwartych sieci składa się z czterech głównych składników:
Metal: Otwarty sprzęt to platforma typu „bare metal” bez etykiety.
ONIE: Środowisko instalacji otwartej sieci (ONIE) jest projektem OCP (Open Compute Project) i ma na celu zdefiniowanie otwartego „środowiska instalacyjnego” dla przełączników typu „baremetal”.
Znacznie ułatwia dystrybucję systemu operacyjnego na sprzęt.
NOS: Sieciowy system operacyjny do prowadzenia i obsługi oprogramowania zainstalowanego na sprzęcie.
Silicon: Układ scalony przeznaczony do konkretnego zastosowania (ASIC) w urządzeniu.
Po zintegrowaniu komponenty te mogą zapewnić ten sam — lub podobny — stopień funkcjonalności, co rozwiązanie „firmowe”. Przy wdrożeniu na dużą skalę i przy użyciu sprawdzonych metod, organizacje mogą osiągnąć znaczne korzyści.
Reasumując, na rynku jest wielu dostawców sprzętu oraz oprogramowania pod Open Networking, w tym kilku renomowanych.
Jednym z nich są produkty firmy Edge-Core, którego jesteśmy jedynym dystrybutorem w Polsce wraz z oprogramowaniem SONIC.
Więcej informacji znajdą Państwo pod poniższymi linkami:
https://www.edge-core.com/productsKind.php?cls=509
https://www.edge-core.com/productsKind.php?cls=1
Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą naszego sklepu:
https://edgestore.pl/produkt/przelaczniki-switche-data-center/
Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.