Laptop czy desktop – co jest lepsze dla Twojego biznesu?

Z roku na rok laptopy staja się bardziej użytkowe, bardziej mobilne: mniejsze, lżejsze – wprost: łatwiejsze do przeniesienia. Jest to niezwykle kusząca cecha charakteryzująca ten sprzęt.  Intryguje ona zwłaszcza osoby, które preferują pracować zdalnie, z innych miejsc niż firmowe cztery ściany. Dom, pociąg, ławka w parku? Tu tak naprawdę chyba nic prócz pogody oraz wyobraźni nie jest ograniczeniem. Co równie ważne, obecnie nawet średniej klasy laptopy biznesowe wyposażone są w podzespoły zapewniające większą niż wymagana wydajność. Z drugiej strony jednak, nie ma też co negatywnie nastawiać się do klasycznych desktopów. Komputery stacjonarne okazać mogą się bowiem bardziej opłacalnym, bardziej praktycznym zakupem. Może nie można ich zabrać ze sobą w drogę… Ale posiadają one inne mocne strony, ba nawet szereg innych zalet. Zanim więc zainwestujesz w nowy sprzęt do swojego biura (czy to dla siebie, czy swojego pracownika), zapoznaj się z poniższym artykułem. Dziś odpowiemy sobie na jedno, ale bardzo ważne pytanie: w co bardziej opłaca się inwestować – laptop czy desktop?

 

Mobilność – ukłon w stronę laptopów?

Z oczywistych względów laptop wydaje się być najlepszym wyborem dla pracowników, którzy potrzebują być produktywni również poza fizycznym miejscem pracy. Nowoczesne komputery osobiste oprócz tego, że wydają się być niesamowicie eleganckie są również wyjątkowo cienkie oraz smukłe – można je bez problemu zabrać absolutnie wszędzie. W tym też miejscu jednak „ogromne podziękowania” i ukłon w stronę ogólnodostępnych usług w chmurze. Dzięki nowinkom technologicznym nie musisz już przenosić swojego sprzętu tam i z powrotem – uściślając: z biura do domu i z powrotem – żeby mieć dostęp do swoich danych, plików oraz dokumentów. Wnioski? Możesz śmiało pozostawić laptop w biurze i pracować w domu na swoim komputerze stacjonarnym. Tu może pojawić się pytanie: co jeśli potrzebuję swojego sprzętu komputerowego na spotkaniu? Cóż, w tym wypadku laptop biznesowy nadal pozostaje na najwyższym miejscu podium.

 

Co lepsze dla Twojego biznesu - laptop czy desktop?

 

Przystępność cenowa

Firmy z okrojonym, ograniczonym budżetem powinny przynajmniej wziąć po rozwagę zakup desktopów. Dlaczego? Ich podzespoły praktycznie zawsze mają do zaoferowania więcej niż „serca” laptopów biznesowych. Nieważne jaką kwotą dysponujesz, nie jest istotne czy chcesz wydać 1000 czy 5000 złotych – w większości przypadków w tej samej cenie otrzymasz bardziej wydajny komputer stacjonarny. Ta dodatkowa moc może okazać się ważna, zwłaszcza jeśli praca którą wykonujesz jest bardziej wymagająca, składa się na nią szereg zaawansowanych operacji. W takim przypadku nawet średniopółkowy desktop może pozostawić lepszej klasy laptop biznesowy daleko w tyle. W tym miejscu jednak są dwie rzeczy, które warto mieć na uwadze. Po pierwsze, koszt komputera stacjonarnego może być złudny, mylący – zawsze trzeba brać po uwagę zakup akcesoriów peryferyjnych: klawiatur, myszek, monitorów. Te dodatki w bardzo prosty sposób podnieść mogą całkowity koszt sprzętu. Po drugie – z podanego powyżej powodu – laptopy mogą okazać się tańsze niż Ci się wydaje. Obecnie można zakupić wystarczający do codziennej pracy laptop biznesowy za cenę (plus minus) 1500 złotych. Dlatego też, mimo że desktopy są wprost „lepszej jakości” i potrafią wykonać bardziej zaawansowane działania… Laptopy nadal kuszą niewygórowaną kwotą, którą trzeba za nie zapłacić. Bez wątpienia.

Aktualizacja i rozszerzalność

Poniższa historia znana jest chyba każdemu użytkownikowi. Kupujemy w pełni sprawny, szybko i płynnie działający laptop lub desktop… Ten jednak po kilku latach intensywnej eksploatacji zaczyna stopniowo zwalniać. Sprzęt – jak i wszystko na tym świecie – się starzeje, czasem po prostu nie współgra już z nowszym oprogramowaniem (które swoją drogą z roku na rok wymaga od niego coraz więcej). Zasadniczo nie wydaje się być to wielkim problemem. Jednak gdy spada wydajność sprzętu – czas jego reakcji – czas naszej pracy również zaczyna się wydłużać. Pytanie brzmi: co w takiej sytuacji zrobić? Zdecydowanie łatwiej jest w tym wypadku wymienić podzespoły w komputerze stacjonarnym. Nie wymaga to większej wprawy, choć czasem oczywiście nie da się ominąć wizyty u fachowca. W przypadku laptopa sprawa ma się nieco inaczej. Mówiąc wprost – notebooki nie są stworzone do aktualizacji. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy, nakładu czasu oraz pracy. To kolejny punkt dla desktopów.

Wydajność, za którą warto dopłacić

Komputery stacjonarne są w stanie wykonać zaawansowane działania płynnie, bez większych przeszkód, następujących po sobie zacięć. Tak – modelowanie 3D oraz edycja filmów nie będzie sprawiać większej trudności… Nawet jeśli robić by te zadania jednocześnie. Jak wspominaliśmy już w jednym z powyższych akapitów, komputery stacjonarne posiadają lepsze podzespoły – dla przykładu praktycznie zawsze mogą zostać zakupione z szybszym procesorem oraz większą ilością pamięci RAM niż notebooki w podobnej cenie. Z drugiej strony, nawet średniej klasy laptop biznesowy zapewni wystarczającą do pracy wydajność pracownikom, których działania ograniczają się wyłącznie do edycji dokumentów, sprawdzania maili i surfowania po Internecie. Jeśli Twoja praca nie jest bardziej wymagająca, większa moc PCta może okazać się wprost zbędna.

Co lepsze dla Twojego biznesu - laptop czy desktop?

Łatwość i czas naprawy

Nie ma co ukrywać, desktopy są łatwiejsze w utrzymaniu oraz naprawie. W przypadku laptopów nawet najmniejsze awarie mogą sprawić, że sprzęt trzeba będzie odesłać do producenta w ramach napraw gwarancyjnych – a ten proceder może zająć długie tygodnie. Sprawa ta zupełnie inaczej wygląda w przypadku komputerów stacjonarnych, one wprost stworzone są do napraw. Łatwość rozkładania stanowi o ich wygranej w tym aspekcie.

Wprost – prostota

Mobilność na bok, wydajność na bok! Dokonując wyboru możesz śmiało postawić na laptopa biznesowego z jednego prostego powodu – jest on łatwiejszy do zamówienia, nabycia oraz późniejszego użytkowania. Kupno desktopa łączy się zazwyczaj z dopasowaniem mnóstwa niezbędnych (wspomnianych już w artykule) akcesoriów. Konfiguracja również jest nieco trudniejsza i wymagać może lekkiej gimnastyki w celu podpięcia kolejnych kabli. Notebooki pozwalają pominąć te niespecjalnie przyjemne pierwsze kroki. Odpakowujesz, włączasz i pracujesz… To czysty zysk czasu – a czas, jak wiadomo, to przecież pieniądz!

Ergonomia oraz wygoda pracy

Eksperci rekomendują ustawienie klawiatury tak, by łokcie ugięte były pod kątem 90° oraz umieszczanie monitora na wysokości wzroku – jest to wyjątkowo ważne, zwłaszcza jeśli pracujesz wiele godzin bez właściwie żadnej przerwy. Ergonomiczne ustawienie najłatwiej osiągnąć używając komputera stacjonarnego, jednak nie jest to też niemożliwe w przypadku korzystania z laptopa. Zawsze przecież można podłączyć sprzęt do zewnętrznego monitora oraz klawiatury. Nieopłacalne dość rozwiązanie, ale jednak wykonalne…

 

Co lepsze dla Twojego biznesu - laptop czy desktop?

 

Podsumowując, jeśli poszukujesz lub jeśli chcesz już zainwestować w nowy sprzęt do firmy, smukły laptop może okazać się najlepszym pierwszym wyborem. Ba, może okazać się nawet tym jedynym, jeśli pracujesz z dala od firmowego biurka i często uczęszczasz na biznesowe spotkania. Co więcej, laptopy biznesowe są w praktyce łatwiejsze do nabycia – nie potrzebujesz dodatkowego czasu, by dobrać niezbędne akcesoria. Z drugiej strony jednak, dla wielu pracowników standardowy komputer może okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem. Desktop, choć może nie można go zabrać go ze sobą wszędzie, jest mniej problematyczny w utrzymaniu, łatwiej go również naprawić w razie awarii. Komputery stacjonarne posiadają także jedną kluczową zaletę, której nie posiadają notebooki, a która przemawia na ich korzyść – za tę samą cenę możesz otrzymać bardziej wydajny sprzęt. Werdykt? Decyzja niesamowicie ciężka… Naszym zdaniem warto jednak pomyśleć o klasycznym, zapomnianym już nieco desktopie.

 

Źródła:
https://www.1rti.com/laptop-vs-desktop-which-is-better-for-your-business/
https://www.businessnewsdaily.com/9824-laptop-vs-desktop-pc-which-is-better-for-business.html

 

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl