Laptop biznesowy – 10 kroków wyboru idealnego sprzętu

Delegacje firmowe i  spotkania z klientami to nieodłączny element każdego handlowca. Co za tym idzie? Konieczność podróżowania wraz ze swoim osobistym centrum zarządzania czyli z laptopem. Dlatego potrzebne są rozwiązania, które zapewnią dużą swobodę przemieszczania się i jednocześnie bezpieczeństwo danych.

Producenci oferują coraz lepsze, a jednocześnie ciekawsze modele laptopów biznesowych. W skrócie laptop biznesowy powinien być kompaktowy na tyle, że można go nosić przy sobie, a jednocześnie na tyle wszechstronny, aby uruchamiać wymagające aplikacje, laptop to najlepsze narzędzie do robienia poważnych prac lub zabawy w domu i podczas podróży.

Jak w takim razie wybrać dobry laptop biznesowy?

1. Design

Obecnie notebooki biznesowe nie przypominają ogromnych, grubych, pozbawionych elegancji kaset. Współczesne biznesowe notebooki charakteryzują coraz częściej interesującym designem. Mimo że, laptop biznesowy nie musi zachwycać wyglądem, powinien dobrze się prezentować. Dlatego producenci proponują prostą, a jednocześnie elegancką stylistykę, obudowa pozbawiona je ekstrawagancji  i niepotrzebnych ozdób. W tym sektorze bezwzględnie króluje minimalizm. Większość laptopów produkowana jest w kolorze ponadczasowej czerni, szarości, czy srebra.

 

Idealny laptop biznesowy

2. Wytrzymałość

Laptop to z definicji komputer przenośny. Możemy go wszędzie ze sobą zabierać. Jednak istnieją pewne zawody i czynności kiedy urządzenie narażone jest na uszkodzenia mechaniczne. Wtedy warto zainteresować się modelami, które uchodzą za niezwykle trwałe. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie laptopy z obudową wykonaną z mocniejszych stopów. Obudowy konsumenckich notebooków składają się najczęściej z elementów plastikowych. Jednak w konstrukcjach obudowy laptopów biznesowych wykorzystuje się mocniejsze stopy takie jak: aluminium, carbon, stopu magnezu czy włókna szklane i węglowe. Stopy te zapewniają lepszą odporność na zarysowania oraz mają zwiększoną wytrzymałość. Najlepsze laptopy dla biznesu nie powinny nagrzewać się zbyt szybko ani pracować zbyt głośno. W pewnym sensie to sprzeczne wymagania – aby zmniejszyć temperaturę procesora i układu graficznego, notebook powinien mieć sprawny system chłodzenia, w skład którego wchodzi zazwyczaj pracujący wiatrak.

 

Idealny laptop biznesowy

3. Mobilność

Aby laptop biznesowy można było uznać za super mobilnego, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim niska waga- najlepiej między 1,5 a 2 kg. Długi czas pracy na baterii, podczas częstych delegacji firmowych nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu z faktu ze bateria za chwilę może się wyładować. Pojemność baterii powinna umożliwić minimalnie 6 godzin pracy. Kolejnym aspektem jest cienka konstrukcja oraz wielkość ekranu. Notebook biznesowy o przekątnej ekranu 17’ będzie dużo mniej mobilny od 14’ bądź 13’.

 

 

 

Czas pracy na baterii

Laptop biznesowy to laptop mobilny. Oprócz wymiarów i wagi, oznacza również czas pracy na baterii. Notebook przeznaczony  do pracy powinien być wyposażony w pojemną baterię, która podoła zasilaniu komputera przez jak najdłuższy czas. W każdej chwili może nam wypaść ważne spotkanie biznesowe, które z różnych powodów może ulec przedłużeniu, nie jest więc pożądane, by w połowie spotkania akumulator uległ rozładowaniu.  Za dłuższy czas pracy na baterii odpowiada nie tylko pojemne bateria ze zgromadzoną energią, ale także energooszczędne podzespoły.

4. Bezpieczeństwo danych

W laptopach biznesowych możemy się spotkać z różnymi rozwiązaniami, które utrudniają dostęp do danych osobom niepowołanym. Najbardziej popularny jest czytnik linii papilarnych, który zapewnia autoryzowany dostęp do laptopa biznesowego. System nie uruchomi się gdy, nie rozpozna odcisku palca pobranego od właściciela.
Kolejna opcja to szyfrowanie danych TPM, czyli sprzętowe szyfrowanie danych, które utrudnia przeniesienie plików na inny nośnik, głównie na wyjęcie dysku twardego z komputera oraz odczyt informacji są znacznie trudniejsze. Smart Card czyli miejsce na specjalną karta z chipem. Na tej karcie możemy zaprogramować konkretne funkcje oraz komponenty laptopa. Skutkuje to faktem że, osoba która, nie posiada zaprogramowanej wcześniej karty nie może korzystać z tych funkcji. Karty się kupuje i programuje osobno.

5. Zabezpieczenia

Oprócz bezpieczeństwa danych bardzo ważnym kryterium wyboru notebooka biznesowego są dodatkowe zabezpieczenia. Wrogiem laptopa jak każdego urządzenia mechanicznego jest woda. Producenci wprowadzili ochrony przed zalaniem w postaci specjalnej klawiatury, chroni przed dostaniem się płynów do wnętrza komputera. Są systemy które potrafią odprowadzić nawet do 0,5litra płynów. Na rynku laptopów dla biznesu możemy się spotkać również z zabezpieczeniami na wstrząsy, upadki czy pożary. Systemy te mają na celu zabezpieczenie dysku twardego HDD, przed zniszczeniem bądź utratą danych.

6. Wydajność

Procesor

Zdecydowanie najbardziej popularnymi procesorami w laptopach są te produkowane przez firmę Intel. Najczęściej stosowane procesory dwurdzeniowe to Intel Core i3, Core i5 oraz Core i7. Aczkolwiek na wydajność i niezawodność sprzętu wpływa także zastosowany nośnik danych. W biznesie coraz rzadziej sięga się po dyski talerzowe – mimo faktu że, są tańsze i gwarantują dużą pojemność, to ich słabe osiągi oraz podatność na awarie mechaniczne nie zachęcają do montowania ich w sprzęcie z wyższej półki. Zdecydowanie lepszym wyborem są dyski SSD występujące w różnych formach i pojemnościach.

Ram

Pamięć RAM w laptopie to bardzo istotny czynnik, który decyduje o tym czy laptop będzie działać  szybko, płynnie i bez zacięć. Duża ilość pamięci pozwala na jego sprawniejsze i szybsze uruchamianie. Umożliwia także pracę na większej liczbie programów, bez spowalniania działania komputera.  Do podstawowych zastosowań taki laptop powinien zawierać minimum 4 GB pamięci RAM (dla wymagających zastosowań 8 GB).

7. Ekran

Największym wrogiem pracy na laptopie biznesowym jest słońce lub intensywne oświetlenie. Aby zapobiec refleksom i pogorszonej jakości obrazu, warto wybrać laptopa z matową powłoką matrycy. Takie matryce dzięki dodatkowej powłoce polaryzacyjnej na ekranie skutecznie odbijają odblaski świetlne. Nie bez znaczenia jest również podświetlenie LED, które nie męczy naszego wzroku, jesteśmy przez to w stanie pracować skuteczniej.

8. Wielofunkcyjność

Wśród całej gamy laptopów biznesowych możemy natknąć się na hybrydowe i konwertowane, które są chyba najciekawsze pod względem zastosowanych rozwiązań. Laptop hybrydowy pozwala na odłączenie ekranu od klawiatury, czyli na pracę ”jak na tablecie”. Laptop konwertowalny ma zaś dotykowy ekran który jest na stałe przymocowany do klawiatury.

 

9. Serwis i gwarancja

Nowoczesne urządzenia są coraz bardziej doskonałe i niezawodne, jednak mimo to ulegają usterkom. Przerwy w działaniu wszystkich urządzeń biznesowych, nie tylko urządzeń mobilnych w bezpośredni sposób wpływa na efektywność pracy. Poziom serwisu gwarancyjnego oraj jego jakość to jedna z najważniejszych cech, które powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru komputera biznesowego. Obecnie wszyscy renomowani producenci laptopów pochwalić się mogą zaimplementowaniem usług serwisu enterprise na urządzenia końcowe tj. komputery stacjonarne i mobilne. Im wyższy standard serwisu wybierzemy tym większy komfort i efektywność pracy uzyskamy. Mówimy to u usługach serwisowych z gwarantowanym czasem naprawy.  Podstawowa usługa serwisu biznesowego tzw. NBD (Next Bussines Day) jest świadczona na miejscu u klienta przez autoryzowany serwis następnego dnia roboczego po zgłoszeniu usterki. W zależności od producenta, sprzęt może być objęty roczną, lub nawet pięcioletnią gwarancją. Producenci, których możemy polecić ze względu na jakość serwisu to Dell i Lenovo.  W przypadku obu wymienionych producentów jakość, standard i niezawodność serwisu świadczona jest na najwyższym poziomie.

10. Wznawianie pracy

W pracy często usypiamy/wygaszamy komputer lub przełączany w stan hibernacji. Aby szybko i sprawnie przywrócić go do poprzedniego stanu, warto wybrać model, który będzie wyposażony w dysk SSD i na nim zainstalować system operacyjny. Dzięki temu uruchomienie czy wznowienie pracy komputera będzie trwało zaledwie kilka sekund.

 

W swoim portfolio posiadamy m.in.: laptopy Dell EMC, laptopy Lenovo, laptopy HP, nasi specjaliści profesjonalnie doradzą w wyborze idealnego laptopa dla firmy.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl