Jak działa Starlink?

W ostatnich latach technologie internetowe przeżywają dynamiczny rozwój. Pojawiają się coraz to nowsze innowacyjne rozwiązanie. Jednym z nich jest projekt Starlink.

Co to jest Starlink?

Starlink to projekt firmy SpaceX założonej przez Elona Muska, mający na celu zapewnienie globalnego dostępu do szybkiego internetu poprzez sieć satelitarną. Jest to system składający się z tysięcy małych satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, które tworzą tzw. “kosmiczny pociąg” lub konstelację satelitów. Starlink oferuje usługi internetowe satelitarne, które mają być dostępne dla użytkowników na całym świecie, nawet w miejscach, gdzie tradycyjne usługi internetowe są niedostępne.

Jak wygląda satelita Starlink?

Satelita Starlink jest stosunkowo małym, płaskim satelitą umieszczonym na niskiej orbicie okołoziemskiej. Posiada panele słoneczne do zasilania oraz anteny do komunikacji z innymi satelitami w konstelacji oraz z terminalami użytkowników na Ziemi. Gdy konstelacja Starlink przemieszcza się po niebie, satelity są widoczne jako jasne punkty poruszające się w szybkim tempie, tworząc efekt “kosmicznego pociągu”.

Starlink – prędkość

Prędkość internetu oferowana przez Starlink jest zależna od wielu czynników, takich jak ilość użytkowników w danej okolicy, warunki pogodowe oraz obciążenie sieci. Jednak według wstępnych testów, prędkości pobierania mogą sięgać nawet kilkuset megabitów na sekundę (Mbps), co sprawia, że jest to znacznie szybsza opcja niż tradycyjne usługi internetowe satelitarne. W rzeczywistości prędkości mogą być porównywalne z dostępem szerokopasmowym przez kabel lub światłowód, co czyni Starlink atrakcyjną opcją dla osób mieszkających w obszarach o słabej infrastrukturze internetowej.

 

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl