Hiperkonwergencja – czym jest i jak wygląda dzisiaj?

Dzisiaj wiele firm z różnych branż często korzysta z usług zewnętrznych data center. Pomimo dużej wartości, jaką ze sobą niosą, trzeba wziąć pod uwagę także wysokie koszty utrzymania infrastruktury, które muszą ponieść firmy chcące utrzymywać ją poza organizacją. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstała hiperkonwergencja. Czym jest i jakie rozwiązania oferuje branża IT?

Hiperkonwergencja - czym jest i jak wygląda dzisiaj?

Hiperkonwergencja – podstawowe informacje

Infrastruktura konwergentna daje użytkownikom gwarancję większej elastyczności i uproszczenia zarządzania systemami IT. Platformy hiperkonwergentne swoją popularność zyskały i nadal utrzymują poprzez korzystanie z wirtualizacji w firmach o różnej wielkości.  Niezależnie od tego, czy prowadzimy lokalny biznes, średnie przedsiębiorstwo czy też pracujemy w międzynarodowej korporacji, każde z tych miejsc może pracować na platformach hiperkonwergentnych. Zadaniem całej infrastruktury hiperkonwergentnej jest integracja technologii i sprawne łączenie obszarów centrum danych w postaci pamięci masowej, przetwarzania danych czy też wirtualizacji. Tego rodzaju działanie nie tylko upraszcza dotychczasową infrastrukturę, ale i redukuje koszty.

Hiperkonwergencja to system, który łączy serwer, przestrzeń dyskową i funkcje serwerowe w jedno. Wszystkimi wspomnianymi elementami można wówczas zarządzać w uporządkowany, jednolity sposób, a wszystko za sprawą warstwy software’owej. Tego rodzaju rozwiązanie może wiązać się z rezygnacją z poszczególnych tradycyjnych podziałów w systemie IT i pójście w stronę warstwy oprogramowania. Wśród ekspertów można usłyszeć opinię, że infrastruktura hiperkonwergentna może zastąpić albo stać się zamienną opcją dla chmur publicznych. Dlaczego? Nie wszyscy chcą przekazywać swoje dane czy też aplikacje firmom zewnętrznym, ponieważ obawiają się o bezpieczeństwo i efektywność takiego rozwiązania.

Firmy korzystające z hiperkonwergencji w razie problemów zwracają się o pomoc do jednego dostawcy, który zarządza całym systemem. Działania zatem nie są rozproszone, lecz uporządkowane, o co trudno w kontekście nowoczesnej infrastruktury IT. Infrastruktura hiperkonwergentna wiąże się z wykorzystaniem jednego, zintegrowanego interfejsu, co jest niewątpliwą zaletą i ułatwieniem.

Różnorodność rozwiązań – hiperkonwergencja na wiele sposobów

Na rynku funkcjonuje kilka rozwiązań i platform, które umożliwiają wdrożenie hiperkonwergencji. Firma Nutanix zajmuje się kompleksową konwergencją całego centrum danych, czyli obliczeniami, pamięcią masową, siecią pamięci masowej, a także wirtualizacją. W rozwiązaniach oferowanych przez firmę starszą infrastrukturę generującą wysokie koszty zastąpiono prostymi urządzeniami 2U. Niewątpliwą zaletą wdrożenia rozwiązania wspomnianej firmy jest wysoka dostępność systemu i automatyczne przywracanie pełnego zabezpieczenia danych przy awarii pojedynczych elementów. Wdrażanie innowacji w oprogramowaniu nie stanowi większego kłopotu.

Z kolei hiperkonwergencja proponowana przez SimpliVity wykorzystuje i zespala dostępne starsze rozwiązania poprzez uzupełnienie je własnym wkładem. Serwery SimpliVity są niezbędne do uruchomienia standardowych maszyn wirtualnych VMware. Dzięki temu, że jest to rozwiązanie przezroczyste, na serwerowni można dokonywać zmian bez konieczności ingerowania w działające już maszyny wirtualne. Korzystając z tego rozwiązania można dodawać i usuwać urządzania SimpliVity bez przerywania pracy serwerów wirtualnych. Co więcej, możliwa jest szybka wymiana informacji o kopiach zapasowych pomiędzy zdalnymi lokalizacjami. Oznacza to, że można w ciągu kilku chwil odtworzyć cały serwer w dowolnym miejscu infrastruktury.

Następnym z rozwiązań jest te proponowane przez firmę VMware, która wirtualizację serwerów wprowadziła do środowisk produkcyjnych. Konsolidacja serwerów eliminuje potrzebę zakupu kolejnego serwera dla wprowadzanych usług. Dodatkowo wzrósł poziom bezpieczeństwa przetwarzania danych, a wszystko to dzięki mechanizmowi HA, który uniezależnia od fizycznych awarii pojedyncze serwery.

Urządzenie oferowane przez firmę Dell, Dell EMC VxRail, to najszybszy sposób na rozszerzenie i uproszczenie środowiska VMware. Można z łatwością zintegrować je z funkcjonującymi na rynku narzędziami VMware, np. vRealize Operations. Rozwiązanie proponowane przez Dell zapewnia możliwość obliczeń, pamięć masową czy też opcje graficzne oraz szeroki zakres aplikacji. Urządzenie Dell EMC VxRail jest wspierane przez światowej klasy Dell EMC jako jeden punkt łączności dla sprzętu i oprogramowania.

Zalety hiperkonwergencji

Zalet infrastruktury hiperkonwergentnej nie brakuje. Przede wszystkim za jej pomocą można mówić o uproszczeniu całej infrastruktury IT. Wszystko to dzięki integracji serwerów, pamięci masowej oraz wirtualizacji. Systemy hiperkonwergentne są łatwe do wdrożenia i umożliwiają szybkie skalowanie zasobów IT. Wdrożenie rozwiązań hiperkonwergencji zminimalizuje ryzyko związane z utratą lub awarią danych. Co więcej, wspomniane systemy można wdrożyć w ciągu kilku godzin, podczas kiedy tradycyjny sprzęt IT wymaga wdrożenia kilkutygodniowego.

Firmy oferujące infrastrukturę konwergencji wychodzą naprzeciw swoim klientom i proponują leasing użytkowy, dzięki któremu nie trzeba kupować danego rozwiązania dla siebie. Jest to świetna opcja dla firm, które potrzebują rozwiązania na okres kilku miesięcy czy lat, a nie na stałe. Nie zawsze firmy mają czas oraz fundusze, by budować serwerownię, dlatego warto rozważyć wypożyczenie na określony czas infrastruktury, co znajdziemy chociażby w ofercie firmy Dell.

Zobacz więcej informacji na temat rozwiązaniach hiperkonwergentnych.

źródła:

  • https://www.computerworld.pl/news/Hiperkonwergencja-nowy-pomysl-na-data-center,404882.html
  • https://www.computerworld.pl/lenovo/story-hci
  • http://www.intracare.pl/oferta/hiperkonwergencja.html
  • https://inleo.pl/blog/nutanix-idea-i-architektura/
  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl