Dlaczego VxRail? 13 argumentów przemawiających za wdrożeniem rozwiązania

W jednym z ostatnich artykułów opisaliśmy pokrótce czym dokładnie jest hiperkonwergentne rozwiązanie VxRail od Dell EMC oraz na czym polega działanie. Dziś natomiast – w ramach rozwinięcia tegoż tematu – chcielibyśmy przestawić trzynaście argumentów przemawiających za jego zastosowaniem. 

VxRail od Dell EMC

 1. Łatwość i szybkość zakupu (wdrożenia)

Budowa rozwiązania opartego na bazie VxRail wydaje się być znacznie szybsza w porównaniu do budowy i wdrożenia podobnego rozwiązania w architekturze klasycznej. Przybliżając: całkowite ukształtowanie, realizacja VxRail składa się z kilku, kolejno następujących po sobie kroków – są to: weryfikacja zasobów, niezbędnych komponentów, dostawcy, kompletowanie komponentów, instalacja oraz konfiguracja. Cały proces trwa około 6-7 tygodni. Dla porównania, podobny proces dla wdrożenia klasycznego, przeciągać się może nawet do 12-13 tygodni. Tak też system oparty o VxRail otrzymać można nawet do 6 tygodni wcześniej.

 1. Prostota, niski koszt zarządzania

Rozwiązanie w architekturze hiperkonwergentnej (HCI) składa się wyłącznie z jednego elementu – są to serwery z dyskami podłączonymi do istniejącej już sieci LAN (+ wirtualizacja). Aby obsłużyć taki system potrzebny jest zaledwie jeden administrator, czyli jedna osoba, którą należałoby wynagrodzić za wykonaną pracę. Porównując do rozwiązania klasycznego, gdzie administratorów musi być minimum dwóch (po jednym na każdy składowy element) koszty na pracowników obniżają się o 50%. Zaoszczędzone pieniądze przesunąć można w ramach wsparcia alternatywnych działań biznesowych. To rozwój w czystej postaci.

 1. Samoodbudowa w sytuacji kryzysowej

Decydując się na rozwiązanie VxRail mamy do dyspozycji dokładnie taką ilość kontrolerów, jak i serwerów. W razie awarii jednego z nich system samoczynnie odbudowuje dane na pozostałych serwerach – wracając tym samym niejako do stanu sprzed sytuacji kryzysowej. W tym też czasie serwis naprawia serwer, sam system posiada więc dodatkową, inicjalną nadmiarowość. Co istotne, możliwym jest rozłożenie serwerów w kilku różnych szafach rack. Dzięki – dodatkowo –  odpowiedniej konfiguracji system przetrwać będzie mógł całkowite uszkodzenie, awarię szafy rack. W przypadku rozwiązania konwencjonalnego (w klasycznej architekturze) istnieje możliwość całkowitej utraty dostępu do danych z macierzy, a samo zabezpieczenie przed takową sytuacją okazać się może nader kosztowne.

 1. Większa ilość zasobów

Narzut na obsługę storage w przypadku VxRail wynosi 10% procesora oraz około 30GB RAM. Dla przykładu, kupując dwa serwery z dwoma 12-rdzeniowymi procesorami i 256 RAM, niedostępnych dla aplikacji będzie około 10% mocy procesora i 12% pojemności pamięci. To naprawdę niewiele w porównaniu do klasycznych rozwiązań.

 1. Szybki i prosty proces aktualizacji

W przypadku rozwiązania DellEMC VxRail, firma testuje w labie każdą jedną aktualizację ze wszystkimi komponentami z każdej rodziny VxRail. Tuż po zakończeniu procesu testowania, certyfikowana – zawierająca najnowsze wersje oprogramowania – paczka jest gotowa i dostępna. Sam proces związany z aktualizacją jest intuicyjny i automatyczny, VxRail Manager sam modyfikuje całość sprzętu oraz oprogramowania i to bez przerywania pracy pozostałych aplikacji. Taka powyżej przedstawiona sytuacja zapobiega niestabilnościom systemu.

 1. Skuteczne rozwiązywanie problemów serwisowych

VxRail posiada wyłącznie jeden punkt kontaktu serwisowego dla całości rozwiązania (sieć, serwery, storage, wirtualizacja). Co więcej, zgłoszenie naprawy – zgłoszenie serwisowe – trafia do dedykowanej, przypisanej grupy serwisantów. Taka sytuacja znacznie przyspiesza sam proces rozwiazywania zaistniałego problemu, uśredniony czas obsługi zgłoszenia wynosi około pół dnia roboczego pracy Administratora.

 1. Łatwość oraz szybkość rozbudowy

W przypadku rozwiązania VxRail wyłącznie trzy pierwsze nody klastra muszą być zbudowane regularnie – symetrycznie. Pozostałe mogą być już konstruowane w sposób dowolny, przy użyciu innej wielkości (oraz różnej ilości) dysków. Proces związany z rozbudową realizowany jest przy pomocy dedykowanej rozwiązaniu aplikacji VxRail Manager. Rozszerzenie systemu to kwestia dosłownie kilku minut, rozbudowa o dyski trwa bowiem około 4 minuty, o serwer z dyskami natomiast do minut 7.

 1. Natychmiastowy serwis

Podmiotem odpowiadającym za platformę sprzętową oraz warstwę hypervisora w przypadku VxRail jest DellEMC. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów wsparciem będzie więc właśnie firma Dell. Co więcej, decydując się na wybór lepiej zintegrowanej z VxRail (dzięki technologii SmatFabric) sieci z DellEMC, skrócić będzie można dodatkowo sam proces wdrożenia i obsługi klastra. Takie zintegrowane podejście znacznie zredukuje czas diagnozy i rozwiązywania problemów związanych z hipotetyczną sytuacją kryzysową.

 1. Przewidywalność

DellEMC podjął się testów poprzedzających oraz kolejno przeprowadził długotrwały proces udoskonaleń i modernizacji, dopuszczając do użytku wyłącznie gwarantujące bezbłędne funkcjonowanie, bezawaryjność i odpowiednią wydajność konfiguracje. Warto w tym miejscu nadmienić, iż efektywność kluczowych komponentów pamięci masowej pomierzona została w środowisku testowym. Dzięki owym próbom inżynierowie firmy Dell dysponują wiedzą oraz narzędziami, które pozwalają dobrać odpowiednią konfigurację do konkretnego zadania. Wspomniane testy dają również pogląd na to, jakie komponenty wymagane będą w przyszłości – umożliwia to pełną optymalizację kosztów już w trakcie pierwszego zakupu.

 1. Łatwość zarządzania

Zastosowanie, wdrożenie rozwiązania VxRail ograniczy ilość składowych komponentów poprzez eliminację sieci pamięci masowej SAN oraz dedykowanych macierzy – w tym wypadku zastąpi je instalacja pamięci masowej w serwerach. Monitorowanie serwerów oraz pamięci masowej realizowane będzie z wyłącznie jednej, wspólnej konsoli. Pozwoli to ograniczyć czas nadzoru oraz zredukować ilość osób zaangażowanych w obsługę sieci wspomnianych wcześniej pamięci masowych. Co istotne, wybór przełączników DellEMC pozwoli w pełni zautomatyzować procesy związane z konfiguracją i bieżącym zarządzeniem siecią za sprawą Dell SmartFabric. Zastosowanie wspomnianego rozwiązania ograniczy wprost koszty osobowe oraz pozwoli na rozdysponowanie zaoszczędzonych pieniędzy na inne cele.

 1. Bezpieczeństwo aplikacji

Do każdego jednego serwera Dell VxRail dołączonych jest pięć licencji RecoverPoint for VM. Umożliwiają one replikację połączoną z możliwością cofnięcia się do dowolnie wybranego punktu w czasie. Można zatem replikować dane krytyczne do zapasowego centrum danych oraz jednocześnie zabezpieczyć się przed konsekwencjami płynącymi z zaszyfrowania danych. Wspomniany wcześniej RecoverPoint prócz replikacji, zapewnia również orkiestrację osiągalną z poziomu vCenter – maszyny uruchamiane w odpowiedniej kolejności dostosowane są do pracy w  warunkach, położeniu centrum zapasowego.

 1. Optymalizacja infrastruktury

Infrastruktura hiperkonwergentna gotowa jest sprostać wszelkim oczekiwaniom biznesu (uruchomienie nowego procesu, nowych aplikacji) od samego początku – „na żądanie”, tak naprawdę niemal natychmiast. Dzięki pełnej automatyzacji procesów działania informatyków są proste, niemalże intuicyjne, a czas ich pracy w tym wypadku liczyć można w minutach. W jednym momencie dział IT otwierać może dziesiątki, może nawet setki oddziałów. Sam biznes ruszać może dosłownie w przeciągu kilku godzin. Kwestia ta odnosi się również do wszelkich zmian zachodzących już w trakcie zarządzania działalnością (dla przykładu reakcja na popyt-podaż oraz ruchy konkurencji).

 1. Aktualizacja

Odpowiedzialność za przetestowanie komponentów infrastruktury, ich zaktualizowanie oraz naniesienie wymaganych poprawek leży w gestii producenta, a także dostawcy tejże infrastruktury. Co tyczy się samych działań aktualizacyjnych, to są one z góry zaplanowane i realizowane przez dział IT w dogodnym dla danego przedsiębiorstwa momencie. Co istotne z punktu widzenia firm – i co różni rozwiązania HCI od rozwiązań klasycznych – z uaktualnieniem nie trzeba czekać na przerwę w produkcji (w tym również na noce oraz weekendy). Przetestowane pod każdym kątem unowocześnienia wprowadzić można w zasadzie w każdym momencie. Wyklucza to możliwość zaistnienia sytuacji, kiedy dane środowisko pozostaje niezaktualizowane.

 

 • Szukasz dodatkowych informacji?

  Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl