Po co nam cyfrowy bunkier?

Statystyki pokazują, że co ok 11 sekund dochodzi do ataku ransomware, a ich rosnąca skuteczność potrafi pokonać nawet potężne firmy. Możliwość utraty danych jest największym zagrożeniem dla organizacji, a w przypadku zaszyfrowania ich kopii zapasowych wraz ze środowiskiem produkcyjnym jest istną katastrofą. Czy mimo wszystko w takim przypadku jesteśmy w stanie się obronić?
Czy istnieją rozwiązania zabezpieczające przed taką sytuacją?
Rozwiązaniem może być cyfrowy bunkier.

Co to jest cyfrowy bunkier na przykładzie rozwiązania DELL PowerProtect Data Domain?

Cyfrowy bunkier służy do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Wyróżnia go jednak to, że jest on środowiskiem zupełnie odizolowanym od podstawowej infrastruktury IT, wyposażonym w serwery, oprogramowanie i pamięć masową.

 

Jak jest skuteczny?

1 – Air-Gap – to mechanizm otwierający połączenia sieciowe wyłącznie w momencie przesyłu danych ze ściśle określonych lokalizacji. Takie rozwiązanie daje możliwość zupełnego odizolowania od świata zewnętrznego, co w rezultacie daje wyższy poziom cyberbezpieczeństwa.

2 – Cyfrowa „kłódka” – dzięki niej możliwa jest blokada modyfikacji lub usunięcia kopii zapasowych na urządzeniach DELL PowerProtect Data Domain, przez określony czas. Zakładamy ją na wszystkie backupy przechowywane w cyfrowym bunkrze.

3 – Snapshoty – czyli inaczej „kopie migawkowe” to pełna historia backupów środowiska produkcyjnego, zapisana zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

 

Dzięki tym mechanizmom, nawet jeśli wszystko inne zawiedzie i atak ransomware będzie tak skuteczny, że sparaliżuje naszą organizację, możemy mieć pewność, że jej dane i oprogramowanie są bezpieczne w cyfrowym bunkrze. Stąd mogą być szybko przywrócone. Zupełnie, jakbyśmy mogli cofnąć czas sprzed ataku.

To jednak nie wszystko. Kolejną ważną funkcjonalność posiada oprogramowanie CyberSense, które skanuje i przeprowadza analizę kopii zapasowych przesyłanych do cyfrowego bunkra. Dzieje się to jeszcze przed zapisem i nałożeniem cyfrowej kłódki. Dzięki temu mamy pewność, że dane te na pewno nie są zainfekowane. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zagrożeń w kopii zapasowej, natychmiast otrzymujemy informację o tym problemie.

To tylko najważniejsze funkcjonalności oprogramowanie DELL PowerProtect. Należy jednak pamiętać, że posiada ono jeszcze wiele mniejszych mechanizmów pozwalających na ochronę i zarządzanie danych zapasowych.

W obecnych czasach, gdzie specjaliści nie myślą już czy dojdzie do ataku, lecz kiedy on nastąpi, cyfrowy bunkier to niemal niezbędnik każdego przedsiębiorstwa.

 

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl