Cyberbezpieczeństwo w sieci

Cyberbezpieczeństwo (cybersecurity) w sieci to jeden z najczęściej podnoszonych tematów w ostatnim czasie. Z raportu wydanego przez Identity Theft Resource Center dowiadujemy się, że już w październiku 2021 roku liczba cyberataków przekroczyła całkowitą ilość z roku 2020. Cyberbezpieczeństwo zostało mocno naruszone ze względu na przedłużający się stan pandemii na świecie oraz ilość aplikacji jak np. paszport covidowy. Oszuści w umiejętny sposób posługiwali się wizerunkiem znanych firm jak np. ING, OLX czy PGE S.A. Mniejsze, większe, a nawet globalne przedsiębiorstwa stały się celem ataków hakerskich, które mocno nadszarpnęły poczucie cyberbezpieczeństwa w sieci.

Sieć przemysłowa – Przemysł 4.0

Dziścyberbezpieczeństwo na tapecie – sieć przemysłowa. Od dłuższego czasu możemy zaobserwować rosnącą liczbę ataków ukierunkowanych na sieci przemysłowe. W ich standardowym wyposażeniu poza liczną ilością smartfonów, laptopów czy komputerów stacjonarnych znajdują się wyspecjalizowane sensory, urządzenia sieciowe czy systemy sterowania.

W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie – Czym jest sieć przemysłowa i jakie jest jej znaczenie?

Przemysłowa sieć teleinformatyczna odpowiada za niezawodny proces komunikacji pomiędzy urządzeniami cyfrowymi w ustandaryzowany sposób w warunkach przemysłowych, którymi są m.in. zanieczyszczenia, hałas, zmienność temperatur czy zakłócenia elektromagnetyczne. W przeciwieństwie do sieci biurowych, w których przesyła się duże ilości danych, ale rzadko, w sieciach przemysłowych dane przesyłane są często i mają niewielki rozmiar.

W 2011 roku w Niemczech pojawiło się pojęcie Przemysłu 4.0, którego ideą jest szerokie wykorzystanie Internetu. Co za tym idzie większego nacisku na cyfryzację wymiany danych. Integracja inteligentnych maszyn i systemów, oraz zmiany w cyfryzacji procesów produkcyjnych mają na celu zwiększenie wydajności i unifikację świata rzeczywistego i wirtualnego maszyn. Dzięki wdrożeniu ideologii Przemysłu 4.0 przedsiębiorstwa mogą znacznie obniżać koszty produkcji oraz zdecydowanie bardziej elastycznie i efektywnie reagować na potrzeby rynku.

Cyberbezpieczeństwo sieci przemysłowych

Rozwój modelu do Przemysłu 4.0 opierającego się na Internecie wymusił na inżynierach dbanie o bezpieczeństwo nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz przedsiębiorstwa. Powstało wysokie ryzyko łączenia sieci przemysłowych z Internetem, z góry obciążone atakami. Początkowo towarzyszyło błędne przeświadczenie związane z cyberbezpieczeństwem sugerujące, że szczegółowe informacje dotyczące sieci przemysłowych nie są publicznie znane, a protokoły przemysłowe zabezpieczone i niejawne. Bardzo szybko okazało się jednak, że jest inaczej, a brak jakichkolwiek ruchów związanych z zabezpieczeniem doprowadzi do katastrofy.

Czy są sposoby na cyberbezpieczeństwo? Nawet więcej niż jeden! Jednak należy wdrożyć je w odpowiedni sposób, aby stały się realnym zabezpieczeniem, a nie tylko pozornym poczuciem bezpieczeństwa. Tak np. sieć fabryczna może stać się pożądanym obiektem ataków jak – nieautoryzowany dostęp, złośliwe oprogramowanie zbierające wrażliwe dane czy powodujące nieprawidłowe działanie systemów informatycznych.

Metody ograniczania dostępu, jako cyberbezpieczeństwo

Jednąantywirus z metod ograniczania dostępu, jako cyberbezpieczeństwa jest ochrona dostępu. Jest to jeden z najważniejszych instrumentów, dzięki któremu organizacje mogą rozpocząć wdrażanie ochrony swoich danych. Pierwszą linią obrony, która zapobiega nieautoryzowanym włamaniom jest uruchomienie zapory sieciowej. To swego rodzaju filtr nakładany na połączenia komunikacyjne, dzięki któremu dopuszczane są tylko te dozwolone.

Filtrowanie może odbywać się w dedykowanym urządzeniu (Firewall) lub poprzez wbudowaną, systemową zaporę sieciową, która jest dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem ze względu na koszty, ale może być podatna na cyberataki. Urządzenia sprzętowe typu Firewall umożliwiają bardziej elastyczną oraz wydajną konfigurację ochrony przed atakami z wewnątrz jak i zewnątrz sieci. Istnieje możliwość wdrożenia modelu zarządzania centralnego nad urządzeniami fizycznymi, które dzięki wykorzystaniu niezależnego urządzenia zewnętrznego oraz dzięki politykom aktualizacyjnym oprogramowania być bardziej odporne na próby ataków.

Jedną z metod jest również bezpieczny zdalny dostęp dla użytkowników zewnętrznych – m.in. użytkowników pracujących zdalnie, można uzyskać poprzez popularne połączenie VPN. Szyfrowane łącze chroniące przed przechwytywaniem i podsłuchem informacji, wyposażone w mechanizmy uniemożliwiające manipulowanie danymi.

Cberbezpieczeństwo vs złośliwe oprogramowanie

Jedenmalware wirus, tyle strat. Niekończąca się wyobraźnia hakerów tworzących coraz to groźniejsze wirusy, które mogą wywołać ogromne straty w działaniu. Chcąc zapewnić sobie cyberbezpieczeństwo organizacje wykorzystują antywirusy, które znacznie różnią się od siebie szybkością wykrycia nieproszonego gościa. W tej kwestii bardzo ważnym elementem jest zabezpieczenie procesów aktualizacji, które są możliwe jedynie podczas korzystania z oryginalnych oprogramowań.

Należy mieć również na uwadze kwestię zabezpieczenia logowania użytkowników w organizacji, którą zarządzać można lokalnie lub poprzez system centralny. Jeśli system nie jest w stanie obsłużyć kontroli dostępu z pomocą przychodzi wówczas dedykowana zapora sieciowa.

Czy mogę zapewnić swojej organizacji cyberbezpieczeństwo w sieci?

Wyżej wspomniane rozwiązania mają swoje mocne strony, a ich dobór powinien odbywać się w indywidualny sposób. Nie można powiedzieć, że aby zapewnić bezpieczeństwo swojej organizacji musisz zrobić jedną konkretną rzecz. To szereg działań, które wzajemnie na siebie wpływają i powinny być dobierane przez wyspecjalizowane jednostki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub porozmawiać o narzędziach, dzięki którym zapewnisz swojej organizacji bezpieczeństwo skontaktuj się z Nami.

 

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl