Przełącznik sieciowy – definicja

Przełącznik sieciowy, inaczej Switch LAN, w odniesieniu do sieci komputerowych oznacza urządzenie, zarządzające ruchem pakietów w sieci lokalnej. Przełącznik switch robi to zazwyczaj operując na drugiej warstwie modelu TCP/IP, oraz przy okazji modelu OSI/ISO. Mówiąc ogólnie, switch ethernet jest odpowiedzialny za przekazanie informacji z jednego urządzenia do drugiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu większa ilość takich urządzeń nie musi łączyć się ze sobą bezpośrednio.

Rodzaje przełączników sieciowych

Historycznie możemy rozróżnić 3 rodzaje przełączników:

  • przełączniki zarządzalne
  • przełączniki niezarządzalne
  • przełączniki SMART

W tym artykule skupimy się na przełącznikach zarządzalnych oraz SMART. Przełączniki niezarządzalne z biegiem czasu zostały wyparte przez urządzenia SMART, które umożliwiają konfigurację poszczególnych portów przełącznika w ograniczonym zakresie w porównaniu do przełączników całkowicie zarządzalnych.

Przełącznik sieciowy SMART

Przełączniki WEB-SMART PRO

Nowa rodzina produktów Web-Smart Pro, seria ECS2100, z funkcjami Power-over-Ethernet (PoE) oraz bez PoE, od 10 do 52 portów, zaprojektowane zostały z myślą o dużych i małych sieciach. Dzięki łatwemu w użyciu interfejsowi internetowemu, pracownicy IT, a nawet osoby niebędące informatykami, mogą szybko i łatwo skonfigurować sieć biurową.  Rodzina produktów Web-Smart Pro zapewnia zasilanie PoE i działanie bez wentylatora w niewielkich rozmiarach, dzięki czemu wdrożenie sieci przebiega łatwo i bez hałasu. Ponadto, cała gama produktów obejmuje dostęp do portu konsoli, umożliwiając pracownikom IT większych sieci łatwe zarządzanie zdalne na różne sposoby – CLI/SNMP/Web.
Jeśli chodzi o znaczenie oszczędzania energii, seria produktów ECS2100 jest zgodna ze standardem Energy Efficiency Ethernet (802.3az) w zakresie niskiego zużycia energii i Green-Ethernet.
Produkty  PoE oferują również funkcję timera PoE, która umożliwia użytkownikom planowanie zasilania urządzeń PoE na czas pracy, aby oszczędzać energię i koszty.

Przełączniki SMART PRO >>

 

Przełącznik sieciowy zarządzalny

Przełączniki zarządzalne możemy podzielić ze względu na przeznaczenie zastosowania zgodnie z poniższym rysunkiem, na wydajność oraz funkcjonalność przełączników.
Możemy wydzielić grupy przełączników na rdzeniowe (Core Switches) – o przełącznikach rdzeniowych napiszemy w kolejnym artykule, to dłuższa historia, przełączniki agregacyjne – (Aggregation Switches) oraz przełączniki dostępowe (Access Switches).

Przełączniki zarządzalne >>

 

Przełączniki dostępowe Gigabit Ethernet z opcjonalnym uplink 1G lub 10G

Przełącznik Edgecore ECS4100-28T/52T to przełącznik dostępowy Gigabit Ethernet z czterema portami uplink 1G. Przełączniki z serii ECS4100 są idealne dla dostawców usług internetowych (ISP) i operatorów wielu systemów (MSO), ponieważ dzięki nim można zapewnić użytkownikom domowym usługi triple-play z maksymalną przepustowością, podczas gdy seria ECS4120 oferuje opcje przepustowości 4 x 10G uplink. Jest to również idealny przełącznik dostępowy Gigabit dla sieci SMB, sieci korporacyjnych i kampusowych. Przełącznik serii ECS4100 wyposażony jest w funkcje zapewniające wysoką dostępność i wszechstronność, bezpieczeństwo, niezawodną kontrolę multicast i zaawansowaną usługę QoS na brzegach sieci, przy jednoczesnym zachowaniu prostego zarządzania. Przełącznik obsługuje również najbardziej zaawansowane zarządzanie IPv6, zabezpieczenia IPv6 i kontrolę multicast IPv6 zgodnie z rozwojem wdrożeń IPv6. Dostawcy usług internetowych mogą rozszerzyć swoje usługi z użytkowników domowych na użytkowników biznesowych, zapewniając bardziej niezawodną i odporną sieć (ITU-T G.8032 ERPS), L2 VPN i zaawansowane funkcje OAM (operacje, administracja i konserwacja), aby zapewnić odpowiedni poziom usług.

 

Przełączniki Agregacyjne warsty L2/L3 z uplinkiem 10G

Seria Edgecore ECS4620 to rodzina wysokowydajnych przełączników warstwy 3, wyposażonych w 28 lub 52 porty; z 24 /48 portami 10/100/1000BASE-T oraz 2 portami 10G SFP+ , a także jednym slotem rozszerzeń na podwójny port 10G. Znajdą one zastosowanie jako agregacja serwerów,  takich jak korporacyjne centra danych, gdzie mogą tworzyć połączenia światłowodowe serwerów o wysokiej wydajności lub serwery plików podłączonych do sieci. Przełączniki z serii ECS4620 mogą być także wdrażane jako unowocześnienie szkieletu lub jako rozwiązanie Gigabit-to-the-desktop dla zaawansowanych użytkowników.
Przełączniki z tej serii są wyposażone w wiele funkcji i stanowią ekonomiczne rozwiązanie, zapewniające ciągłą dostępność, zwiększone bezpieczeństwo i zaawansowany QoS na brzegu sieci, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty zarządzania. Warto podkreślić, że przełączniki są także dostępne w wersjach udostępniających zasilania PoE dla urządzeń końcowych.

 

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl