Jesteśmy w trakcie znaczącej transformacji sposobu wytwarzania produktów dzięki cyfryzacji produkcji. Przemiana ta jest tak znacząca, że nazywa się ją Przemysł 4.0 lub czwartą rewolucją przemysłową. Ta historia biegnie od pierwszej rewolucji przemysłowej (mechanizacja produkcji dzięki energetyce wodnej i parowej) przez masową produkcję na liniach montażowych w drugiej, wprowadzenie komputerów i automatyzacji w trzeciej, i wzbogacenie tej automatyzacji o inteligentne i autonomiczne systemy napędzane uczeniem maszynowym – w czwartej.
Firmy tworzące wspólnie łańcuchy wykorzystują do komunikacji chmurę obliczeniową. Dostępność informacji w czasie rzeczywistym przez wiele firm jednocześnie, umożliwia szybsze reagowanie na potencjalne problemy. Jeśli warunki produkcji ulegną zmianie lub pojawi się problem, organizacje mogą zwinnie reagować, aby zapewnić i poprawić wydajność, jednocześnie zmniejszając ryzyko powtarzających się problemów.
Chmura obliczeniowa ma wśród różnych technologii wykorzystywanych w Przemyśle 4.0 bardzo wysoki wskaźnik adopcji – to aż 85%. Badania prowadzone wśród menedżerów średnich i dużych firm produkcyjnych wskazują, że dla 60% z nich infrastruktura chmurowa jest niezbędna do uwolnienia pełnego potencjału technologii Przemysłu 4.0.
Przetwarzanie w chmurze ma także kluczowe znaczenie dla innych technologii w Przemyśle 4.0 – robotyki, uczenia maszynowego, Internetu rzeczy, śledzenia lokalizacji. Idealnym przykładem jest używany w zaawansowanej logistyce Internet rzeczy (IoT). Wykorzystuje on przetwarzanie w chmurze do automatyzacji procesów: obliczania stanów magazynowych, czasów dostaw, tras – zastępując procedury międzyludzkie komunikacją między maszynami.
Zaawansowana telemetria, umożliwia producentom i sprzedawcom śledzenie pojedynczych elementów w ich łańcuchu dostaw (za pomocą śledzenia lokalizacji). To z kolei umożliwia zarządzanie wszystkimi elementami składającymi się na łańcuch dostaw w czasie rzeczywistym. Otrzymane dzięki temu informacje, pozwalają na natychmiastową reakcję i ewentualne odstępstwa od planowanego (wzorcowego) procesu. Może być ona automatyczna. Dzięki temu w przewidzianym przez ludzi zakresie, proces w przypadku wystąpienia problemów może być korygowany automatycznie. Potrzebna do tego, zmienna w czasie, moc obliczeniowa oraz narzędzia do obsługi i integracji danych są dostępne w chmurze.
Chmura obliczeniowa jest dla Przemysłu 4.0 tym, czym był silnik parowy dla pierwszej rewolucji przemysłowej lub muzyka Ennio Morricone dla sztuki filmowej. Umożliwia wydajną komunikację w łańcuchu dostaw i daje możliwość uwolnienia pełnego potencjału przełomowych technologii. W skali całej branży ważne jest, aby firmy przyjmowały chmurę obliczeniową, ponieważ stanowi ona podstawę wszystkich innowacji napędzanych przez Przemysł 4.0.
Marcin Lesiak, Services Development Manager
w Geotechnology IT Group
Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.