Aktywna tablica, komputery i nowoczesne technologie IT w edukacji tylko z Geotechnology!

Największym wyzwaniem obecnych czasów jest rozwój technologii informacyjnej i związana z tym konieczność przygotowania ludzi do życia w społeczeństwie informacyjnym, czyli takim w którym informacja jest ciągle przekazywana, przetwarzana, przesyłana i przechowywana. Na tym tle obraz dzisiejszej szkoły wygląda coraz lepiej, ale przed nami jeszcze długa droga.  Zinformatyzowana edukacja to nie tylko nowoczesny sprzęt komputerowy oraz wszechobecny Internet ze swymi ogromnymi możliwościami.

Aktywna tablica, komputery i nowoczesne technologie IT - Geotechnology

 

Nikt z nas nie może wybrać pokolenia, do którego należy. Jest to tylko zależne od tego kiedy się urodziliśmy. Baby boomers, pokolenie „X” i znani wszystkim milenialsi to pokolenia obecne dzisiaj na rynku pracy. Kim są zatem osoby z pokolenia z i co ich wyróżnia?

Pokolenie „Z”, nazywane także pokoleniem internetowym, to pokolenie ludzi urodzonych po 2000 roku. Od urodzenia mają oni do czynienia z nowoczesnymi technologiami i od zawsze towarzyszyły im media społecznościowe. Dzieci z pokolenia „Z”, stawiają wiele wyzwań uczącym je nauczycielom i zarządzającym szkołami dyrektorom.  Uczniowie jak i rodzice są świadomi możliwości wyboru pomiędzy dobrą i atrakcyjną ofertą edukacyjną udostępnianą w sieci a czasami niezadowalającą ofertą lokalnej szkoły. W tej konkurencji odpowiednie zaplecze sprzętowe, programowe może być czynnikiem decydującym.

 

Aktywna tablica, komputery i nowoczesne technologie IT - Geotechnology

 

Idąc naprzeciw wzrastającym wymaganiom cyfryzacji szkół, placówki edukacyjne robią co mogą aby przygotować dzieci i młodzież do życia z społeczeństwie informatycznym. Komputery stacjonarne zastępowane są laptopami, książki – tabletami, budowa infrastruktury strukturalnej w szkołach . Idąc krok dalej, możemy się dowiedzieć, że obecność nauczyciela może być zastąpiona wideokonferencją lub konwersacją grupową.

Cyfryzacja szkół a MEN

Aby ułatwić transformację cyfrową oświaty, MEN wprowadził w życie m.in. programy „OSE” oraz  „Aktywna tablica”, „Selfie”.
OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawa o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

„Szybki Internet w szkołach to decyzja cywilizacyjna. Teraz staje się faktem – w każdej szkole w ciągu najbliższych dwóch lat pojawi się szerokopasmowy Internet, wzbogacony o 70 godzin informatyki, wyposażenie gabinetów szkolnych w interaktywne tablice i doskonalenie zawodowe nauczycieli. OSE i multimedialne wyposażenie szkół to wyzwanie dla uczniów i nauczycieli, którzy będą mogli uczyć inaczej, z wykorzystaniem nowych technologii” – mówi minister edukacji Anna Zalewska.

Aktywna tablica to program,  który ma na celu wymianę przestarzałego sprzętu w placówkach oświatowych na nowy. Kosztem blisko 280 mln zł szkoły podstawowe (publiczne i prywatne) zostaną wyposażone m.in. w interaktywne tablice, monitory dotykowe, projektory czy głośniki. Do tej pory wsparcie finansowe otrzymało ponad 5,6 tys. szkół, a do 2019 roku wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne będzie ponad 15,5 tys. szkół zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 „Internet jest tylko narzędziem do tego, by móc stosować nowoczesne narzędzia edukacyjne, mieć do nich dostęp online. To wymaga sprzętu, czyli wyposażenia szkół. Stąd projekty takie jak „Aktywna tablica”, który przygotował MEN, stąd środki na dofinansowanie wyposażenia szkół w ramach regionalnych programów operacyjnych. Jest to też kwestia podstawy programowej, która zakłada konieczność wykorzystywania nowoczesnych technik w edukacji, i kwestia kształcenia nauczycieli. Te wszystkie elementy muszą się ze sobą zgrać” – podkreśla wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

SELFIE to inicjatywa Komisji Europejskiej. Program polega na gromadzeniu opinii uczniów i nauczycieli na temat wykorzystania technologii w ich szkole. Odbywa się to za pomocą krótkich stwierdzeń i pytań obejmujących takie obszary, jak przywództwo, infrastruktura, szkolenie nauczycieli i kompetencje informatyczne uczniów.
Minister MEN podczas prezentacji SELFIE podkreśliła, że jest to doskonałe uzupełnienie tego, co dzieje się od dwóch lat w polskim systemie edukacji.
To doskonały pomysł, żeby takie narzędzie było nie tylko uzupełnieniem różnych innowacji technologicznych w szkołach w Europie, ale również motywacją dla nauczycieli, uczniów i dyrektora do samooceny i organizacji strategii na rzecz zarządzania cyfrowością w szkole

Aktywna tablica, komputery i nowoczesne technologie IT - Geotechnology

 

Geotechnology a edukacja

Geotechnology wspiera placówki edukacyjne w doborze odpowiedniego sprzętu, instalacji oraz wdrożenia nie tylko w Polsce ale także na całym świecie. Realizowaliśmy m.in.  największy polski projekt rozwojowy w Afryce – Budowę Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe w Angoli. Jako strona Polska byliśmy wykonawcą części teleinformatycznej projektu.

Współpracujemy z największymi producentami sprzętu tj. DELL, HP, LENOVO. Warto wspomnieć o dedykowanych rozwiązaniach dla edukacji jakie proponuje ostatni z wymienionych producentów. Zamawiający może otrzymać gotowy system z oprogramowaniem w wersji edukacyjnej oraz pakietem Office 365, zawierający zestaw nowoczesnych narzędzi do komunikacji i współpracy w chmurze. Dodatkowo laptopy Lenovo są tak wytrzymałe, że przeszły szereg testów wojskowych, co czyni je odpornymi na codzienne intensywne użytkowanie.

 

Aktywna tablica, komputery i nowoczesne technologie IT - Geotechnology

 

Mamy doświadczenie w pomocy w doborze odpowiednich sprzętów dla rządowego programu „Aktywna Tablica”. Możemy się pochwalić naszymi doświadczeniami w dostarczeniu infrastruktury informatycznej do szkolnych sal komputerowych, dobieraniem sprzętu do wymagań jakie stawiają obsługiwane przez uczniów programy, instalacją sieci wifi oraz światłowodów.

Niektóre szkoły decydują się także na abonament IT, dzięki któremu nie potrzebują na stałe zatrudniać informatyka tylko wspierane są przez naszych specjalistów zdalnie, z czasem reakcji określonym w umowie.

Nie zapominajmy o nauczycielach i kadrze zarządzającej. IT w szkołach to nie tylko uczniowie. Potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia danych przez firewall, system elektronicznego obiegu dokumentów redukujący liczbę papierowych dokumentów będących w obiegu, telefony czy sprzęt do klas. Wszędzie tam, gdzie znajdują się tablice informacyjne jesteśmy w stanie zastąpić je ekranami, w których treść może być zdalnie zarządzana z dowolnego miejsca w Polsce przez upoważnioną do tego osobę.

Geotechnology, to firma, w której działamy projektowo. Oznacza to że dostosowujemy naszą ofertę pod wymagania klientów. Nauczeni doświadczeniem, wiemy że każda placówka ma inne potrzeby i specyfikę zarządzania. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i chętnie weźmiemy udział w nowych wyzwaniach jakie stawiają nam nasi klienci. Dysponując zespołem doświadczonych handlowców i inżynierów ciągle powiększamy portfolio naszych usług i sprzętu aktualizując je wraz ze zmieniającymi się potrzebami naszych klientów.

Jakub Tekielski, Geotechnology

Źródło

https://ose.gov.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=3cMGhjHpbJc 
https://www.gov.pl/web/edukacja/aktywna-tablica

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do konatktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Copyright © 2024 Geotechnology IT Group Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

realizacja: estinet.pl
Menu

Geotechnology IT Group Sp. z o.o.

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa

tel. 22 395 88 30
tel/fax 22 395 88 49
e-mail: biuro@geotechnology.pl